| ContInchis7 a întrebat:

Salut.
E cineva de aici pasionat de psihologie, dispus să mă ajute cu ceva? happy

10 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Spune ce doresti, eu sunt pasionat de psihologie, daca pot da o parere, o sa dau.

| RoCkKiD a răspuns:

Sunt 99% sigur ca daca vrei ceva care sa te si ajute trebuie sa mergi la un cabinet.

| Mosotti a răspuns (pentru RoCkKiD):

Lasa omu sa spuna, ca pe aici se pot da pareri gratis, nu sa dea 150 lei pe 50 minute, cel putin nu la inceput.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Mosotti):

Toti oamenii pot sa dea o parere despre psihologie ca si despre cacare. O sa fie buna de ceva? Cel mai des nu.

| Mosotti a răspuns (pentru RoCkKiD):

Depinde cine raspunde! Uneori sunt si doctori, psihologi, electricieni, profi de mate sau altii anonimi pe forumuri, de aia e bine ca omul a intrebat.
Sa spuna problema sa vedem ce si cum intai.

| RoCkKiD a răspuns (pentru Mosotti):

Ce nu pricepi tu, e si daca gigelul care raspunde chiar e terapeut, fara o discutie mai serioasa si cateva sedinte nu poate spune mai nimic relevant. Daca e medic tot trebuie sa vada niste analize si eu inca n-am vazut un electrician sa lucreze remote.

Daca avea o intrebare generala o punea deja, e clar ca e ceva mai intim si are impresia ca o sa-i arate careva sensul vietii.

| Mosotti a răspuns (pentru RoCkKiD):

Ai dreptate, zic asa in mare, normal ca nu merge sa se dea raspunsul 100 % exact, ci doar o orientare.
Poti zice "ai cutare, du-te la un medic si spune problema, du-te la un psiholog si zi.".
Adica dai macar un drum, sa stie omul ce si cum, si mai departe specialistul decide.
Sau da o parere si despre problema respectiva in mod direct, poti zice "Ala te sedeaza medicament pentru ca., schimba medicul si repune problema sa-ti schimbe tratamentul".
Sau ca medicamentul ala merge asa, si de aia are efectul cutare.

La psihologie si psihiatrie nu prea ai ce analize sa vezi.
Electricianul am zis asa mai mult la teorie ca poate da un sfat, o indrumare.

De ex la diabet, aici poti zice "daca ai la o ora peste atat si la 2 ore peste atat glicemia de la masa, inseamna ca...", si deja omul ala stie in mare care e treaba, cand se duce la medic se duce putin cu temele facute, si acolo doar se definitiveaza concluzia si diagnosticul.

Un alt ex, pentru helicobacter se dau doua antibiotice diferite ca nu cumva bacteria sa devina rezistenta la unul si sa nu moara.
Daca eu nu stiam asta si ma duceam la un medic prost, si dadea doar un antibiotic, era nasol.
Daca veneam aici si cineva imi zicea, plus dat si sursa, ca se dau doua, atunci la medic eu ziceam "am venit sa-mi dati cele doua antibiotice pentru.".
Sau "aaa doar unul?! Pai mi-a zis un prieten care s-a tratat pentru asta, ca medicul i-a dat doua pentru ca.".
Deci esti mai informat, fata decat sa te duci ca fraieru la medic si sa nu sti pe ce lume traiesti.

| Apokales a răspuns:

Pasionat da, dispus poate, capabil nu.

| NotNamed a răspuns:

Pasionat is dar inca nu m.am aventurat atat de mult in teorie pentru a te putea ajuta sau a imi da cu parerea.

| dezvoltarepersonala a răspuns:

Lux Pedia este un canal de YouTube de unde te poti inspira pentru a avea o viata de succes. Vei gasi atat clipuri despre dezvoltare pe plan personal cat si pe plan financiar :
https://youtu.be/Y0NR-4fL-Lo

Nu uita sa te abonezi daca iti plac videoclipurile happy