| MarioOnette a întrebat:

Salut.Ieri a fost ziua lui mihai Eminescu si astazi la scoala mi-a dat ca tema pentru acasa(doar mie)sa fac un scenariu sau un fel de matineu cu tema Mihai Eminescu.Problema e ca n-am idee ce sa fac poate ma ajutati cu niste idei(cuvinte, cintece, amenajarea clasei). Acum e luni si am timp pina joi va rog frumos ajutati-ma. Funda promitsad

Răspuns Câştigător
| IrimieRaluca a răspuns:

Pai poti sa alegi colegi care cu care sa pui in scena ceva? Cauta poezii, listeaza-le si pune cate unul sa recite. Poti sa incepi cu poezii din folclor, sa treci la Cosbuc, la Alexandru Vlahuţă, la Elena Farago, la Baconsky, Nichita Stanescu, Ion Minulescu (am incercat sa ii pun cat mai in ordine dupa momentele in care au activat ca poeti). Eminescu sa stea ca o stana in mijloc, asculta tot ce i se recita, si incheie el sceneta cu 1-2 strofe din Momento Mori, sau alta poezie de efect. Scrie-mi un mesaj daca mai vrei idei. Bafta!