| Geo14 a întrebat:

Salut lumee!
Am si eu o curiozitate de ce sticla nu este un bun conductor si este un bun izolator? care sunt domeniile de utilizare?

Ms.

Răspuns Câştigător
| Arthur a răspuns:

Structura atomică este răspunsul la problemă. Un material oarecare va fi cu atât mai bun izolator cu cât electronii aparţinând atomilor acestuia vor avea o mobilitate cât mai restrânsă şi invers pentru cele bune conducătoare.
Sticla se foloseşte pentru izolare fonică, termică, chimică şi electrică.

1 răspuns:
| koshmarul a răspuns:

Pentru ca e sticla si nu-i likid ca fie conduktor si ni metal asa cai izolator, sticla se foloseshte in construktzii, mekanika, majoritatea suporturilor de likid sunt din sticla, funda