| Cedry2k8 a întrebat:

In caz ca se produce un seism si eu sunt in masina, pe motocicleta sau pe bicicleta, si sunt cabluri de electricitate cazute de pe stalpi, pot sa trec peste ele? Ma tot contrazic cu cineva, fiindca pneurile unei masini, motociclete sau orice alt mijloc de transport sunt din cauciuc, si eu stiu ca cauciucul este un material izolator, nu unul conductor, deci pot sa trec peste, nu?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, poti trece, cauciucul este izolator si nu trece curentul electric prin el.

Bula
| Bula a răspuns:

Daca cablul este chiar neizolat, si atunci rezistenta spre pamant este mult mai mica decat prin masina-cauciuc-pamant.
Curentul mare spre pamant, dar si intreruperea cablului, declanseaza protectiile si curentul se decupleaza automat in aceste cazuri de rupere.

Gandeste-te, de ce nu se curenteaza pasarile care stau pe cablul de inalta tensiune?

| octav005 a răspuns (pentru Bula):

Ca nu ating de pamant. si tu te poti urca pe o scara izolata. si pui mana doar pe faza. pe un singur fir, si vezi ca nu te curentezi.