| afrodita3333 a întrebat:

Ce ziceti e mai bine sa beau o bautura cu zahar atunci cand mi-e pofta de dulce decat sa mananc o ciocolata sau mai stiu e ce, avand in vedere ca vreau sa slabesc?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
12 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Ciocolata amaruie ajuta la slabit. Consumata, evident, cu moderatie.
Unul din cele mai rele lucruri pe care le-ai putea face este sa bei o bautura indulcita cu zahar. Mai bine manca fructe, chiar si fructe dulci care contin multe zaharuri, pentru ca ele contin si substante folositoare, vitamine, minerale, fibre. O alta alternativa sanatoasa la zahar este mierea, care contine si ea o gramada de minerale, in plus, fiind formata din mai multe zaharuri, care se absorb cu viteza diferita in organism, iti va potoli pofta de dulce mai mult timp, si impactul asupra pancreasului, insulinei, va fi mai mic, prezinta astfel un risc mai mic de diabet decat zaharul rafinat.

| Kikoo a răspuns:

Cumpara-ti o ciocolata fara zahar. Are acelasi gust si are mai putine calorii.

| raluk27 a răspuns:

Mai bine o ciocolata neagra 85% cacao. E mai sanatoasa.
Eu cand am pofta de dulce, mananc o bomboana Solano (e fara zahar si are doar 8 calorii)

| YONTU a răspuns:

As alege bautura... Cu o bucata de ciocolata nu te saturi, dar cu bautura... mai zic si eu si e mult mai gustoasabig grin

| argebit a răspuns:

Este foarte important sa intelegi ca atat ciocolata cat si bauturile carbogazoase nu ajuta deloc in cazul unei cure de slabire. Putem vorbi de sute de calorii dintr-o data cu o singura ciocolata. Renunta la sucuri carbogazoase si la ciocolata, uite, iti pot recomanda www.SlabescUsor.ro pentru detalii si o solutie eficienta de slabit

| LauraMLD a răspuns:

Poti manca si ciocolata happy! dar cu masurahappy adica. sa nu iti pui capul cu ea sa o mananci pe toata. O bucatica, doua happy nu are cum sa afecteze!

| GlamiXD a răspuns:

Daca tu chiar vrei sa slabesti, te sfatuiesc sa renunti si la bauturi cu zahar si la alte dulciuri. eu sunt in aceeasi situatie si momentan ma descurc big grin

| beliveyouu a răspuns:

Buna. https://www.facebook.com/SaSlabimImpreuna intra aici.Si eu am cateva probleme cu kg in plus.Ne.am putea ajuta unii pe ceilalti.:*

| Nistor_Stefan_1995 a răspuns:

Pot manca fructe de exemplu o felie sau doua de pepene, un mar, o para, ori ce vrei.

| smoji a răspuns:

Ti regim? Faci sport? Corpul are nevoie si de putina grasime/glucide. E recomandat sa mananci 2-3 cuburi de ciocolata amaruie (50-70% cacao) pe saptamana. Daca vrei sa slabesti zaharul e primul care trebuie sa-l scoti din alimentatie. Ca sa slabesti 0.5 - 1 kg pe saptamana trebuie sa mananci cu 500 calorii mai putin pe zi si sa nu te infometezi. Manaca fibre, si proteine si bea mereu 2 pahare de apa inainte sa mananci. Cosuma carbohidrati usor digerabili doar inainte sau dupa antrenament. Multa bafta si ambitie! happy

| Ðεεα a răspuns:

Păi. încearcă să mănâci ciocolată, dar cu măsură şi de preferat cea amăruie. Adică mănânci puţin o bucată două nu strică. Dacă ai ambiţie îţi iei de exemplu 4 bucăţele dinalea de ciocolată, cubuleţele acelea ( te-ai prins tu la ce mă refer ) şi le mănânci într-o săptămână. câte puţin aşa, o zi da. una nu'. asta dacă ai ambiţie, sper că te-a ajutat răspunsul meu. Pupici kiss

| Tannia99 a răspuns:

Daca vrei sa slabesti. poti sa mananci ciocolata. Doar evita sa mananci dupa ora 6 happy Si nu manca prea multa grasime. Si mult sport happy Cum ar fi. Sa te dai cu rolele 2 ore in fiecare seara timp de o luna big grin La mine functoneaza :*