| Justme79 a întrebat:

Salut, o intrebare doar pentru cei care sunt destul de maturi sa inteleaga ceea ce vreau sa spun! Vi se pare normal sa ti se spuna ca la 40 si ceva de ani esti deja batrana laughing) si ca vor pe cineva mult mai tanar decat tine in ceea ce priveste un job pe care putea oricine sa il aiba, luand in considerare ca nu era vorba despre vreun post gen directoare la vreo banca? tongue

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am vazut femei in jur de 40 care aratau mai bine decat multe de 20-30. Acum depinde cum te ajuta si genetica, sa ai trasaturi frumoase si sa nu imbatranesti repede. Poate sa fie ca o sfarleaza si la 40.

68 răspunsuri:
| EntertainYou a răspuns:

Ca sa nu par doar off-topic.
Justme79, am vazut si femei trecute de 40 de ani soferi de Uber (inclusiv livrau mancare, cat a fost serviciul asta la noi in Romania).
Oricum daca esti convinsa ca tu sau oricine altcineva primeste un astfel de raspuns eliminatoriu chiar se poate actiona legal in consecinta. Fara alte discutii.
Adica in afara de publicitate cand trebuie sa targetezi un public tinta din motive lesne de inteles chiar n-ai de ce sa respingi candidati pe motiv ca ar fi mai neatractivi sau mai putin performanti, pentru ca nu varsta e un factor. Altfel, in unele domenii oricat de tanar ai fi tot o masinarie/robot face o treaba mai repede, nah.

| troleibuz a răspuns (pentru EntertainYou):

Merci. Stiu ca e inutil.

| Emazio a răspuns:

Mie nu mi se pare ciudat, 40 de ani e destul de inaintat, in cel mai un caz esti la jumatate din viata, iar de pe la 60 de incepi sa te ramolesti. Daca ziceai 30 de ani atunci era alta treaba

| EntertainYou a răspuns (pentru troleibuz):

Păi da, așa nici eu nu m-aș mai obosi dacă n-aș avea confirmarea că alții care se întâmplă să citească vor trage concluzii despre el & co.
Asta mi se pare interesant. Cum suntem toți ratați pe aici și el e atât de fericit și realizat. Se vede.

| Justme79 explică (pentru EntertainYou):

Buna mulțumesc frumos pentru susținerehappy!

| Mosotti a răspuns:

Nu mi se pare normal, din contra, eu as lua pe cineva mai in varsta ca poate are mai multa experienta, eu am nevoie de oameni sa faca treaba, nu ma int versta, as angaja si la 50 ani oameni.

Si daca ai aceiasi experienta ca aia mai tineri, nu conteaza, nu ma deranja ca ai 40 ani, deci e aiurea ce ti s-a zis.

| Ivory11 a răspuns:

Mama are 40 de ani, arata ca una de 35 de ani, mda...acum nu coneaza numai de asta dar oricum doamnele trebuie respectate indiferent de varsta. Oamenii mai gumesc cubea si ii zic ceva de genul,, Ce faci batran-o?'' ETC

| marevna13 a răspuns:

Buna, in primul rand nu categoric, la 40 de ani nu esti deloc depasit, dimpotriva. Majoritatea angajatilor au o varsta cu prefixul 4. Referitor acum la tipul de job, tocmai, daca era vorba de directoare de banca, la 40 erai considerata tanara, dar pentru un job gen vanzatoare, angajatorii, mai ales cei cu mai putina scoala, vor personal de 20 de ani ca sa fie mai usor manipulabil si poate si pentru imagine, sa para gen ca au forte proaspete.