| anonim_4396 a întrebat:

happy Pentru cei din Timisoara, as vrea sa stiu parerea voastra...Eu am fost plecata in Noua Zeelanda timp de 2 ani jumate' si acum m-am intors in tara.Si niste cunostinte de acolo vor sa ma viziteze. Dar problema e ca mi-e si rusine cu Timisoara asta.Numai gunoaie la toate colturile si blocurile alea urate... Fata de Noua Zeelanda Romania e jale.Si nu stiu daca o sa le placa aici. Ceva locuri frumoase de vizitat prin Timisoara? Atractii turistice? In afara de Parcul Rozelor laughing Asa ceva exista si acolo...

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Timisoara este un oras foarte frumos si curat. Poti sa ii duci la Catedrala Ortodoxa (unde se comemoreaza victimele revolutiei), Catedrala Romano-Catolica, la Centrul cultural German, Teatrul National, Castelul Huniazilor unde este si Muzeul Banatului, Bastionul si ruinele cetatii sec XV-XVIII, Manastirea Franciscana, Cladirea primariei vechi din sec. XVIII care este in stil baroc etc. Ii poti duce in localitatile din apropiere: Remetea Mare, Lugoj, Recas-centru viticol renumit etc. In fiecare din aceste localitati sunt obiective interesante si renumite, de vizitat.

7 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

De ce sa iti fie rusine, Timisoara e un oras frumos, au ce vizita, poti sa ii duci si prin imprejurimi, daca ai masina ii poti duce si in alte localitati de prin apropiere.

| Bia:X a răspuns:

Hai ma ca sunt multe de vizitat in tmstraight face poti sa-i duci la mall, auchan, in unirii, in centru, in parcuri, la muzeu etc... aratale si u zone frumoase ale orasuluismug

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce sa-ti fie rusine? Cu realitatea? Eu le-as spune;-Imi pare rau, asta este. Iar ca iti faci probleme de genul asta am o vaga impresie ca mai degraba vii din suburbiile timisoarei.Crezi ca neozeelandezii nu-si inchipuie ce-i pe la noi?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Domnee ferestee, cel mai fain:X:Xlove struck cum sa spui asa ceva?! Du`i pe la mall ca acolo ii curatlaughing, du`i la real, la carrfour, in bega, auchan si ce daca au si eilaughing. Du`i in centru...in unirii, acum ii cam frig nu prea ai ce sa vizitezi, da` nahee hee.

Si nu mai zi ca ti rusine cu Tm`u meu!phbbbbt laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ei au locuri mult mai frumoase decat noi. Timisoara ar putea sa fie un oras frumos, cu siguranta! Dar asta nu inseamna ca si oameni au bunul simt sa il pastreze curat... happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu locuiesc in Timisoara. Iti zic doar ca daca ti se pare asa Timisoara, nu sti sa apreciezi acest oras la adevarata sa valoare. Este printre cele mai mari din tara, al 2-lea, mai nou, ca nr de locuitori etc. Daca ti-e rusine cu orasul tau pleaca in strainatate si lucreaza pentru altii. happy ar trebui sa te preocupe ce parere vor avea despre oameni mai degraba, nu despre oras.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Hi emily081, cu siguranta ca revederea cu amicii tai va prima inainte de toate, vizita orasului va fi pe plenul 2, in afara de cladiri nu uita sa le prezinti familia si cativa dintre prietenii tai din Timisoara - primul oras european cu strazi luminate elctric!
pentru idei iata Wikipedia, citeste tot textul ca-ti va folosi http://ro.wikipedia.org/wiki/Timi%C5%9Foara
in engleza http://en.wikipedia.org/wiki/Timi%C5%9Foara
in franceza http://fr.wikipedia.org/wiki/Timi%C5%9Foara
de pe site-ul Zile si Nopti vei fi la curent cu evenimente din perioada cand vin musafirii http://zilesinopti.ro/index.php?oras=7
PARCUL ROZELOR e unic :-)