| volkswagenalh a întrebat:

Salut prieteni, cred ca am o problema destul de grava pe atât de ciudată. Din ultimul timp ma confrunt cu o depresie care nu îmi da pace deloc, parca sunt la capat de drum si nu mai am speranta la viata asta de rahat, toti prietenii mei m-au lasat.
Când ma uit la alte persoane cat de natural se poarta si nu au probleme ma apuca invidia, cand vorbesc cu unele persoane ma încurc în vorbe nu sunt capabil sa port o discutie cu o persoana, fac greșeli la tot pasul nu sunt bun de nimic chiar nu stiu ce sa fac, sunt tot timpul nepasator, ma doare sufletul cand vad pe ceilalti cum fac lucrurile atat de usor. Nu sunt in stare nici macar sa ma bag in seama cu vreo fata de frica ca mă va refuza, de felul meu sunt baiat bun nu sunt bețiv nu fumez nu fac prostii. Am 18 ani jumate. Va rog sa îmi spuneți ce pot sa mai fac cu viața mea? sad sad

11 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Mai am si eu stari d-astea, ca deh, cam asa e normal, secolul 21 bata-l vina.
De facut cu viata ta depinde, ai terminat liceul? Termina-l.
Si dupa, orice ar fi, du-te in alt oras, indiferent ca mergi la facultate sau iti iei un loc de munca, pur si simplu schimba locatia, intalneste oameni noi, si pe cat posibil cu acest prilej incearca sa fii tu, exact cum vrei sa fii. Adic sa vorbesti cu lumea fara sa-ti fie frica, sa abordezi fete.
Incearca, greseste, invata, reuseste, cam asta e secretul pentru a reusi in viata.
Nimeni nu se naste invatat.

| volkswagenalh explică (pentru OldSoul):

Mulțumesc mult, liceul nu l-am terminat, înca un am mai am.

| danay72 a răspuns:

Sa ai mai multa încredere în tine. De exemplu, cotează foarte mult sa te concentrezi asupra calităților tale. Toți facem greșeli, dar nu toți le băgăm în seama. Razi atunci când te încurci și concentrează-te sa ai spiritul umorului. O inimă vesela este sănătatea trupului. Dar dacă depresia persista, ar fi bine sa consulți un specialist.

| NameInUse a răspuns:

Si eu am probleme cu depresia, si habar n-am ce sa fac cu viata mea, dar m-am gandit ca m-ar putea ajuta daca as cunoaste persoane noi. Ma cam plictisesc. Daca ai chef de pierdut timpul cu cineva, astept mesaj inapoi.
Multumesc.

| volkswagenalh explică (pentru NameInUse):

Bine, si eu vreau sa cunosc persoane noi...

| NameInUse a răspuns (pentru volkswagenalh):

Nu iti pot trimite mesaj in privat, imi apare ca e din cauza statusului de utilizator junior. Incearca sa schimbi asta de la setari, sa poti primi mesaje de la toti utilizatorii TPU, nu doar de la seniori

| volkswagenalh explică (pentru NameInUse):

Incearca acum...

| volkswagenalh explică (pentru volkswagenalh):

Nu știu de ce nu pot sa trimit mesaj, scrie ca trebuie sa confirm adresa de email...

| NameInUse a răspuns (pentru volkswagenalh):

Da, intra pe mail la tine si confirma. E nevoie sa o faci o singura datawinking

| volkswagenalh explică (pentru NameInUse):

Am încercat dar nu merge, daca vrei putem vorbi de pe Facebook!?

| NameInUse a răspuns (pentru volkswagenalh):

OK. Iti trimit link-ul in privat