| anonim_4396 a întrebat:

Scriu aici pentru ca ma simt putin disperat, pierdut, cu moralul la pamant. Nici nu stiu cum sa incep. Am varsta de 22 ani, ma simt cel mai ratat om din grupul meu de prieteni, simt ca degeaba traiesc. Inca la varsta asta sunt intretinut de parinti, mi-e si rusine sa spun asta, ma simt ca ultimul om, de la un timp as vrea sa nu mai exist si sa ma sinucid pentru ca sunt o dezamagire. Mi-am dezamagit parintii in atatatea randuri. Bac-ul nu l-am luat, joburi am avut iar dupa o luna mi-am dat demisia din cauza ca ori nu imi placeau sau colegii se purtau urat cu mine (nu sunt lenes sau ceva), nici macar scoala de soferi nu am inceput-o, iubita nu mai am de mai putin de 3 ani. De prieteni incerc sa ma desprind daca pot spune asa din cauza ca ma simt prost si inferior fata de ei, pentru ca ei au reusit daca pot spune asa, sunt la facultate, lucreaza in politie, armata, au carnet, masina...iar eu nimic...ma simt ultimul om, mi-e rusine sa mai ies pe strada sa ma vada lumea ca ultimul ratat. Cel mai tare ma doare ca mi-am dezamagit parintii care sunt niste oameni minunati, care ma ajuta cu orice problema, iar eu nici macar nu sunt in stare sa iau un amarat de bac sau sa am un job cat de cat ok.
Scriu aici pentru ca nu pot vorbi cu nimeni cunoscut aceste probleme. Tot mai des am ganduri de sinucidere pentru ca nu mai suport mereu sa am stari de astea si sa vad cum imi irosesc viata si ca sunt un ratat si o dezamagire. As vrea macar niste sfaturi utile sau orice care sa ma fac sa cred ca pot face ceva, sa nu mai tin umbra degeaba pamantului. Va rog, un mic ajutor

Răspuns Câştigător
| Jus7t a răspuns:

Te concentrezi prea mult pe ce cred alții despre tine, o să vezi că și pe aici deși absolut nimeni nu știe nimic de problemele tale și de viața ta în general o să se dea mare cunoscător și o să îți pună diverse "diagnostice".
Lumea e proastă rău aici pe site și nu doar aici, prin țara asta prea mulți mor de grija altora dar să te ajute vreunul nu ai să vezi, poate dacă ai noroc să dai de oameni ok, dar în mare parte nu trebuie să ai așteptări.

Oamenii de care trebuie să te intereseze cu adevărat și de care trebuie să îți pese sunt părinții tăi.
La ei să te gândești când ieși pe stradă și te simți dintr-un motiv sau altul judecat, să te gândești că tu te lupți pentru ei, că vrei ca ei să se simtă mai bine când te știu pe tine mai bine, treci peste orice și te gândești că ei sunt un motiv bun să lupți cu orice ai în fața ta.

Găsește un job care să te atragă măcar un pic și apoi dacă nu merge acolo mai încerci și în altă parte.
Ideea e că dacă muncești și ai banii tăi o să te simți altfel, nu o să te mai stresezi așa de tare.
Nu peste tot nu o sa îți placă și o să ai colegi nașpa de muncă, deci mai încearcă și în alte părți până găsești un loc mai ok.
După aia te mai interesezi tu de ceva cursuri și vezi ce poți face mai departe dacă vrei să te ocupi cu altceva.

Iar dacă te oprește ceva să faci astea căuta rezolvarea la acele probleme citând ceva cărți, căutând ceva oameni care au avut aceleași probleme sau mergi la un psiholog să te ajute să vezi diferit situația și să o poți rezolva până la urmă.

9 răspunsuri:
| Endoryus a răspuns:

Daca iti pasa catusi de putin de parintii tai scoate ideea de sinucidere din cap. Ar fi ultima picatura pentru ai tai si nu merita la cum ii descrii. Cat despre tine, nu stiu ce sa zic. Clar trebuie sa schimbi multe dar nu stii de unde sa incepi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Chiar ții umbra pământului degeaba.Dar cum a zis si endoryus, părinții tai nu merita sa mai sufere din cauza ta.Asta e singurul motiv pentru care nu ar trebui sa te sinucizi.
In rest. ce sfat ai vrea? Ma mir ca ai avut vreodata iubita.La cum te descrii, nu văd cine s-ar apropia de tine.
Degeaba ceri aici ajutor.Tu ești singurul care te poate ajuta. Orice idiot poate sa ia bacul.Si chiar ma indoiesc ca tu ești in măsura sa refuzi un job doar pentru ca "nu îți place".In halul in care ești nu îți permiți sa alegi. Daca îți plângi de mila nu rezolvi nimi.Da,toată viața ai fost un ratat, dar nu înseamnă ca trebuie sa si mori asa.E decizia ta daca vrei sa continui in felul asta demn de mila sau vrei o schimbare. Daca ai nevoie, cere ajutorul, dar unei persoane calificate, nu pe un site de genul asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu știu dacă aici e cel mai bun loc sa te deschizi, poate daca vrei oameni care să te motiveze sa te sinuci, da.

Păi nu e de mirare că ai gânduri sinucigașe daca te numești 'ratat și ultimul om' și te învinuiești doar pe tine.pe termen scurt e bine. Dar pe termen lung e groaznic, intri numai în depresii.

Revinoti că ai doar 22 de ani și nu te mai compara cu altii. Toti avem calitățile și defecte.

| LoveSleep a răspuns:

Tu nu vrei nici sa iei bacul, nici sa te angajezi. Vrei sa stai acasa si sa freci menta, dar sa ai si o parere buna despre tine. Asta se obtine in timp, nu esti primul in situatia asta. Stai linistit. Oricum e mai usor sa ai o parere buna despre tine decat sa inveti pentru bac sau sa te chinui sa muncesti.

Cum sa-ti dai demisia pentru ca e prea obositor sa muncesti si apoi sa vrei sfaturi care sa te faca sa crezi ca esti bun de ceva? Nu se purta nimeni urat cu tine, ca nu te-ai angajat ca inginer, erai tot intre din ăștia fara bac si fara dorinta de a evolua.

| Jus7t a răspuns (pentru anonim_4396):

"Nu știu dacă aici e cel mai bun loc sa te deschizi, poate daca vrei oameni care să te motiveze sa te sinuci, da."

Ai descris perfect site-ul ăsta plin de oameni care vor să ajute.

| RAY a răspuns:

In primul rand esti tanar ai doar 22 de ani deci ai toata viata inaintea ta, faptul ca stai cu parinti nu este o rusine poate sunt in varsta si ai grija de ei, dar trebuie sa vezi de un loc de munca, acum ca nu ai luat bacul nu e dramatic, ca nu ai iubita din nou nu e dramatic, dupa cum vezi nu e nimic dramatic ai o viata in fata ta

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Ești încă foarte tânăr. Ideea e să începi să te miști și să o faci pentru tine, nu pentru că te critică nu știu cine în sat. Pentru că îți zic sincer, pentru majoritatea nu contează ce faci tu cu viața ta nici măcar atunci când te judecă. Oamenii bârfesc de plictiseală și fiecare le are pe ale lui. Nu stă nimeni toată ziua cu gândul la tine. Să stai cu părinții la 20 de ani în anul 2020 nu e o rușine, să-ți cumperi o casă e dificil și chiria e o risipă. Bacalaureatul e ușor, poți să te înscrii oricând la un seral. Școala aia de șoferi poți s-o faci oricând, nu-i capăt de lume și nu toată lumea trebuie să șofeze oricum. Caută un curs de calificare pentru care să nu ai nevoie de bacalaureat. Angajează-te oriunde și nu mai demisiona aiurea, că e foarte greu să-ți găsești un job fără bac în ziua de azi. Când ai banul tău, ai puțină siguranță mentală și poți să miști mai multe. Sinuciderea nu e niciodată o soluție. Ai timp să te dezvolți și să te responsabilizezi, ideea e să începi de oriunde, numai să începi, că dacă aștepți și stai să te frămânți, să te compari, să-ți plângi de milă, timpul trece și o să regreți că l-ai pierdut așa. Poate un psiholog te-ar ajuta.

| IsabelaIssa a răspuns:

Buna! Dacă tu crezi că nu te încadrezi într-un grup de prieteni asta nu înseamnă că trăiești degeaba, doar lumea și viața nu se învârt în acel cerc. Fiecare poate să aibă prieteni care au mai mult, ori financiar, ori școală, dar acesta nu este un motiv pentru a nu-ți mai dori să trăieşti. Te poți ambitiona sau poți fi mulțumit de viața ta așa cum e. Consider că nu bac-ul îți arată adevărata valoare și inteligență. Despre job eu știu foarte bine cum e să ai colegi cu care să nu te înțelegi și să nu mergi cu drag la muncă, ar trebui să găsești ceva care să îți placă cu adevărat să faci, indiferent ce. Atunci când nu ai așteptări de la oameni nici nu poți fi dezamăgit, părinții tăi te iubesc oricum. Prea multă importanță dai celor din jur și nu reușești să te regăsești. Stai prea mult să te plângi și prin asta atragi lucruri rele în viata ta. Trăiește pentru tine nu pentru alții. Totul pornește din minte, iar butoanele sunt la tine. Dacă mintea ta spune că ai probleme, atunci așa e. Tu alegi cum dorești să îți fie viața.

| AvalohAlyn a răspuns (pentru anonim_4396):

Bravo mă, ai reușit să îl demoraliza zezi și mai tare..omul când e cu moralul la pământ și are gânduri de sinucidere, vine un "deștept "și îți spune cuvinte și mai dure
. oare ce ar fi dacă atunci când ai avea o depresie și oricum nu e exclus in cazul nimănui asta, sa te duci la spital iar medicul sau psihologul sa îți spună că ești chiar așa și pe dincolo și că trăiești degeaba când tu ești varza cu moralul. eventual să îți dea o pastila direct in mufa și să zică că așa îți trebuie că merităm, cum te-ai simți? Mai bine nu mai scriai nimic că nu ai habar că 2 cuvinte pot răni mai mult decât o fac faptele dar in fine..va credeți deștepți și demoralizați și mai tare omul, halal ajutor ce-l dați pe tpu.Omul avea nevoie de susținere și înțelegere, poate de încurajare, poate de vorbit frumos și spus o soluție mica că o gura de aer dar tot ce faceți voi(e valabil și pentru lovesleep) e sa faceți omul sa se simtă și mai prost dar ce e mai rău e că sunt destuli că voi care credeți că dacă omul nu a reușit până la 22 de ani sa se ridice pe picioare și îl întrețin părinții gata nu merita sa trăiască, face umbra degeaba etc.
Total eronat.Sunt unii care chipurile sunt realizați la vârsta asta dar au făcut totul calcand pe cadavre sau numai cinstit și moral nu și-au obținut banii și renumele însă ce sa-i faci daca asta e mentalitatea proasta a oamenilor, daca un om pleacă de acasă la 14-15 ani sa munceasca furandu-si singur copilăria și frumusețea vârstei e super bine și de lăudat dar cineva care de-abia de la 25-30 de ani incepe sa muncească gata e ultimul ratat..de ce? Că așa v-a învățat societatea, sa fiți în competiție mereu și să vedeți și să comparați că ăla e mai prost că altul și să faceți totul pe grade de comparație și judecați proaste dar populare societății atât de îndobitocite din ziua de azi.Voi cred că v-ați născut învățați și munceati de la 12 ani iar primul milion de euro l-ați făcut la 13 ani
Bius123 nu ii asculta pe astea a doi,ai toata viata înainte și speranță moare ultima,nu înceta să speri și să încerci să te ridici, curaj și nu dispera, unii oameni oricum sunt născuți pentru a face sa se simtă prost alte persoane și a le demoraliza crezandu-se pe sine super ok dar de fapt nu au nicio valoare, când dai unui om la pământ un pumn, nu poți spune decât că ești fara valoare, empatie și inima.