| Nelly15 a întrebat:

Sper din nou ca am ales bine domeniul, insa am cateva intrebari, mai multe si ciudate:

1. Credeti ca am un fel de problema in legatura cu increderea in mine? Intr-un sens oarecum diferit: Am incredere in sensul ca pot realiza chestii "marete" si alte lucruri importante, insa cand vine vorba de chestii marunte: O intrebare efectiv simpla "Lusaka este capitala Zambiei, etc" cu toate ca sunt sigur 100% ca e corect, tot am dubii. Sau alte lucruri de acest gen sau cand sunt intrebat despre alte chestii si eu atata ezit pana cand este prea tarziu, am o frica sa nu gresesc sau? Si ce as putea face?

2. La inceput n-am sesizat, a doua oara la fel, dar de ceva vreme observ ca efectiv nu recunosc oamenii pe strada, doar daca printr-o coincidenta ma gandesc "cum ar fi sa-l intalnesc pe x? si apoi sa ma intalnesc. L-as vedea si de la doua strazi". Mi se pare ca are o mica legatura si cu intrebarea de mai sus, nu sunt 100% sigur ca am recunoscut persoana. De ce anume patesc asta si cum as putea sa elimin asta? Intr-o zi mergeam pe strada si fix pe langa mine a trecut un coleg si efectiv nu l-am sesizat, abia cand m-a salutat din spatele meu. Alta data fix cu SORA mea. Veneam de undeva si vad o fata pe strada, crezand ca e sora mea (fiind si ora la care ea adesea ajungea acasa) am mers s-o salut si pac, nu era ea. Poate sa fie si coincidenta dar mna, prea des.

Ce parere aveti? Toate astea sa fie pur si simplu o cauza a lipsei de incredere? Mereu am nevoie si de o aprobare cu toate ca sunt 100% sigur pe mine si n-am deloc dubii. Nu prea risc.

1 răspuns:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Remediu clasic, metoda Couee.
De 25 de ori dimineața, la prânz și seara.
Curaj și încredere în mine.
Asta 2-3 luni, până trece, apoi încă 2-3 luni pentru consolidare.