| planeta a întrebat:

Salut, spuneti-mi e posibil sa intri la medicina dupa a IX-a? la vreun colegiu sau ceva de genu...eu tot caut si nu gasesc...merci anticipat

1 răspuns:
| kidutzq a răspuns:

La medicina propriu-zis nu poti intra decat dupa ce termini liceul (asta e fcultate), insa sunt anumite licee cu profil sanitar unde se fac si niste materii pe profilul asta. dupa ce termini un astfel de liceu te poti inscrie la o postliceala de 2 sau 3 ani si apoi poti profesa in domeniul medical, insa la un nivel inferior(asistent medical, farmacist).