| shorty93 a întrebat:

:]
Spuneti-mi va rog toate marimile fizice facute in clasa a VII-a la fizica. Definitie + Unitate de masura! FUNDA love struck

1 răspuns:
| raluca1111 a răspuns:

A.Marimi fizice scalare: determinate de valoarea numerica si unitatea de masura

b.Marimi fizice vectoriale caracterizate prin valoarea numerica(modulul) si orientare(directie, sens), punct de aplicatie.
Marimile vectoriale (vectorii) sunt marimile complet caracterizate de modul (valoare absoluta), de directie si de sens.
Directia si sensul dau orientarea vectorului. Daca una din caracteristilice vectorului se modifica avem de a face cu un alt vector.
Elementele unui vector: punct de aplicatie, varful vectorului si dreapta suport. Reprezentarea conventionala a vectorului se face printr-un segment de dreapta orientat.
Tipuri de vectori

Vectori alunecatori sunt vectorii care au dreapta suport fixa si punctul de aplicatie poate aluneca pe dreapta suport.
Vectori liberi sunt vectorii la care punctul de aplicatie poate fii oriunde in spatiu.

Vectori legati sunt vectorii a caror punct de aplicatie este fix.
Vectori rotitori sunt vectorii a caror punct de aplicatie este fix dar orientarea se modifica.
Vectori concurenti sunt vectorii a caror drepte suport se intalnesc.
Vectori paraleli sunt vectorii a caror drepte suport sunt paralele.
Vectori coliniari sunt vectorii care au aceeasi dreapta suport.
Vectori coplanari sunt vectorii a caror drepte suport sunt in acelasi plan.

Compunerea vectorilor

Regula triunghiului
Vectorul suma la patrat este egal cu suma dintre patratele celor doi vectori si dublul produsului lor inmultit cu cosinusul unghiului dintre ei.
Regula paralelogramului
Vectorul suma a doi vectori reprezinta diagonala paralelogramului construit cu cei doi vectori concurenti ca laturi si avand punctul de aplicatie in comun. TEOREMA

Proiectia vectorului suma obtinut prin compunerea a n vectori este egala cu suma proiectiilor vectorilor componenti pe axa reptectiva.Marimi fizice scalare

Marimile scalare sunt marimile caracterizate complet printr-un numar pozitiv sau negativ.
ex: masa, densitatea, volumul, temperatura, caldura, etc.

Marimi fizice scalare :
1.lungimea
2temperatura
3volumul
4densitatea
6frecventa
7randamentul mecanic, puterea mecanica
8capacitatea calorica, puterea calorica

Marimi fizice vectoriale:
-forta
-viteza
-deplasarea
-momentul fortei