| andreiutzumc a întrebat:

Salut sunt clasa a 8 a si trebuie sa dau evaluarea nationala sunt putin cam speriat pentru ca am luat 5 la simulari si vreau sa iau un 7 pentru ca sunt multumit.Asa ca puteti sa imi scrieti toate propozitile de ex subiectiva predicativa etc si sa imi spuneti la ce intrebari raspund propozitiile cum aflu daca e subiectiva sau predicativa stiti ce zic pentru ca mi-am pierdut caietul de romana unde am facut o recapitulare si imi trebuie aici o recapitulare pentru examenul la limba romana daca puteti sa faceti una multumesc dau funda pentru cel mai bun raspuns

2 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Ioana0112 a răspuns:

Din punctul meu de vedere, acesta este cel mai explicit site. Chiar intelegi din el, asa ca uita-te peste ele. Te pup si succes la examen. :)

http://vreausareusesc.ro/exemple-de-propozitii-subordonate/