| Angel_8045 a întrebat:

Salut, sunt in clasa a IX-a si trebuie sa invat o poezie scrisa de Mihai Eminescu pentru concurs, care credeti ca ar fi potrivita? funda!

Răspuns Câştigător
| Mădăăăăăăăăăăăăăăă a răspuns:

Mie imi place Glossa happy sau. Criticilor mei. Doua poezii extraordinar de frumoase. Amandoua sunt potrivite, mai ales Criticilor mei. Daca o reciti cu intonatie si tot ce trebuie, sigur vei castiga.
Bafta kiss

6 răspunsuri:
| Ozanaf a răspuns:

Diana, am invatat-o si eu. Este foarte frumoasa.

| TTdsIulia a răspuns:

Mie imi place poezia Lacul de Mihai Eminescu. mi se pare o melodie sensibila in care multe persoane se regasesc odta ce o inteleg :*

| oceanfreshair a răspuns:

Buna! Eu sunt in clasa a 6a si am un coleg care stie tot luceafarul pe de rost...stiu ca e greu de imaginat doar ca fostii lui profesori(a venit de la alta scoala) erau foarte severi si a trebuit sa o invete si anul trecut o stia si a fost la eminesciana si a luat locul 1.Deci eu te sfatuiesc sa inveti Luceafarul daca vrei sa castigi! Succes! Funda?

| traie994 a răspuns:

Cand amintirile... e foarte frumoasa si eu am invatat-o iti pot da daca vrei si siteul http://www.romanianvoice.com/poezii/poezii/amintirile.php...funda? iti place?

| tiby256 a răspuns:

Invata luceafarul sau cat poti din el. laughing e foarte usor si daca inveti macar 10 strofe.o sa impresionezi :X laughing)

| stepwiii a răspuns:

Mihai Eminescu - Mai Am Un Singur Dor
Mai am un singur dor:
În linistea serii
Sa ma lasati sa mor
La marginea marii;

Sa-mi fie somnul lin
Si codrul aproape,
Pe-ntinsele ape
Sa am un cer senin.

Nu-mi trebuie flamuri,
Nu voi sicriu bogat,
Ci-mi împletiti un pat
Din tinere ramuri.

Si nime-n urma mea
Nu-mi plânga la crestet,
Doar toamna glas sa dea
Frunzisului vested.

Pe când cu zgomot cad
Izvoarele-ntruna,
Alunece luna
Prin vârfuri lungi de brad.

Patrunza talanga
Al serii rece vânt,
Deasupra-mi teiul sfânt
Sa-si scuture creanga.

Cum n-oi mai fi pribeag
De-atunci înainte,
M-or troieni cu drag
Aduceri aminte.

Luceferi, ce rasar
Din umbra de cetini,
Fiindu-mi prieteni,
O sa-mi zâmbeasca iar.

Va geme de patemi
Al marii aspru cânt...
Ci eu voi fi pamânt
În singuratate-mi. funda love struck:d