| IonutCG90 a întrebat:

Salut (̲̅T̲̅)(̲̅P̲̅)(̲̅U̲̅)
Cronologie Istorica░

*Evenimente 4 Iulie:
~1776: A fost adoptat documentul numit Declarație de independență a Statelor Unite ale Americii prin ratificarea sa de către Congresul Continental, prima entitate conducătoare a noului stat creat.

~1914: La Viena au loc funeraliile Arhiducelui Franz Ferdinand și ale soției sale Sofia, la șase zile după asasinarea lor la Sarajevo.

~1928: Marea Britanie: Este acordat dreptul deplin de vot pentru femei.

~1957: S-a înființat, la București, Arhiva Națională de Filme.

~1999: Doi hoți au găsit în Germania Discul ceresc de la Nebra.

*Nașteri 4 Iulie:

~1790: George Everest, geograf englez (d. 1866)

~1807: Giuseppe Garibaldi, general și om politic italian (d. 1882)

~1854: Victor Babeș, bacteriolog și morfopatolog român, fondator al școlii românești de microbiologie, membru al Academiei Române (d. 1926)

*Decese4Iulie:

~1826: John Adams, al 2-lea președinte al SUA (n. 1735)

~1826: Thomas Jefferson, al 3-lea președinte al SUA (n. 1743)

~1831: James Monroe, al 5-lea președinte al SUA (n. 1758)

• Ce parere aveti despre aceste date din istorie?
• Este vreo una pe care vreți s-o dezbateți?

1 răspuns:
| Ibrahimovic a răspuns:

La mulţi ani SUA! happy Hai sa vorbim putin despre obtinerea independentei de catre colonisti. thinking