| Floreenofficial a întrebat:

Salut! Tatăl meu spune că centrala, căldura nu pornește din cauză că e cald afară și că a setat nu știu cum temperatura cred.I-am cerut azi să îmi arate mie sau mamei cum se da drumul la căldură.Nu știm să dăm drumul nici eu nici mama.E un om zgârcit.Nu tot timpul,dar în general, de multe ori. Minte sau spune adevărul? Voi ce părere aveți? Mulțumesc!

3 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Daca temperatura este setata la 21 de grade centrala porneste doar atunci cand temperatura scade la o anumita valoare setata doar de tine (19)

https://www.youtube.com/watch?v=pWgPwfswzgM

| Mosotti a răspuns:

Are dreptate tatal tau, a setat sa porneasca doar daca temperatura afara scade sub valoarea setata de el, deci nici nu are de ce sa minta.
Mie la 20 grade in casa mi-e frig, am nevoie de 23-24 ca sa ma simt bine.

Pai si de ce nu inveti cum se da drumul? Pune mana pe net, da cautare dupa modelul de centrala, ia manualul si invata.

| PDora a răspuns:

Are dreptate tatal tau, centrala porneste atunci cand scade temperatura din incapere mai jos decat cea setata in termostat