| totoujoshu a întrebat:

Salut TPU! Acum 2 zile am mers cu masina in Bucuresti si am comis-o. Eram in trafic si am trecut pe culoarea rosie a semaforului fiindca ma grabeam (momentul in care am trecut a fost aproape cel dintre schimbarea culorii galben cu rosie). Din stanga si dreapta masinile nu apucara sa plece de pe loc (ei avand tot rosu cred, ca nu li se facea verde instant cum se facea rosu la mine). Nu era nici un politist acolo, nu mi-am luat nici un claxon, nu am incurcat pe nimeni. Dar regret fapta enorm si mi-am jurat ca nu mai fac. Intrebarea mea este: pot primi amenda acasa? Este adevarat ca exista camere smart care-si dau seama cand treci pe rosu si te poti trezi cu amenda acasa? Asta s-a intamplat in Bucuresti, sector 4, pe bulevardul care duce pana la Aparatorii Patriei. Voi ati calcat vreodata pe rosu? Ce s-a intamplat? De 2 zile mor de stres, nu mai fac niciodata asa ceva (decat in situatiile exceptionale precum dusul urgent la spital a cuiva).

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Camere exista. Da nu in Romania. In tarile civilizate.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Doar azi am trecut vreo 3 intersecții pe ultima secundă de galben, deci roșu toată ziua.
Există camere omologate pe la majoritatea semafoarelor, dar nu sunt inteligente. Sunt supravegheate de oameni, și nu stă nimeni să vadă la secundă ce culoare era, decât dacă provoci un accident.
Camerele inteligente sunt scumpe, nu cred că avem prin România așa ceva.

| CIaudiu a răspuns:

Nu patesti nimic. Data viitoare n-o mai face. E de ajuns.

| ShREKT a răspuns:

In mod normal din cate stiu cartea spune ca daca se face rosu si nu ai posibilitatea sa opresti, mergi mai departe. Daca ai 50 la 10 metrii de semafor si se face rosu iti dau seama ca daca pui frana sa opresti, ajungi in intersesctie si mai rau faci, deci ar trebui sa fie ok.