| kijkinkijkin a întrebat:

Am si eu o problema. Am avut niste trairi de viata nasoale, adica nu prea am avut trairi care intr-un fel sau altul m-au afectat, pot spune ca e un fel de trauma sau ceva... Sunt un om linistit de fel si nu prea vorbesc. Mai vorbesc si fac o gluma cand sunt intr-o stare buna. Si chiar glume faine insa in rest cam tacut si cad pe ganduri. Parca ceva ma tine sa nu rad, vorbesc, zambesc sau sa vorbesc. Am avut ceva persoane care mi-au spus ca sunt plictisitor ori ca " ce sa fac cu tine?" lucru care oarecum ma deprima si dezamageste. O prietena (iubita) simt ca o pierd doar din cauza asta. Cum as putea sa fac sa imi intaresc dorinta de a face ceva in viata? Orice as face ma intorc la starea mea de **** si la omul care m-am obisnuit sa fiu din cauza neajunsurilor. Fosta m-a parasit pentru ca nu sunt amuzant si ca ii creez o stare aiurea. Cat am scris... sper sa se gaseasca cineva care sa-mi raspunda.

Răspuns Apreciat de Editori
| FruttiFresh300 a răspuns:

Ai nevoie de oameni pozitivi în jurul tău, care sa fie optimiști și sa îți ridice moralul, pentru că e la pământ după cum pare. Înconjoară-te de oameni buni, care sa te crească, nu sa te tragă în jos și o sa vezi ca starea ta se va îmbunătăți. De fapt, ai nevoie sa ți se schimbe percepția asupra lucrurilor și aici trebuie sa muncești tu cu tine, adică trebuie sa ai voința și sa îți dorești să lași gandurile rele deoparte și sa vezi viata din celalalt unghi.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu nu o să fac ca alții, sfat, fă aia sau fă aialaltă că așa o să fie bine pentru tine.
Nu o dată am trecut și eu prin faze ca tine.
O dată m-am adresat unui preot inteligent.
Care mi-a spus așa.
Starea ta se datorește unei căutări interioare. Tu nu ești ca ceilalți, și nu încerca să fii ca ei, că nu vei reuși. Tu trebuie să fii ca tine. Dar pentru aceasta trebuie să cauți, să afli ce vrea Dumnezeu de la tine, cu tine. În limbaj laic, să găsești motivul tău pentru a trăi, nu ceea ce ai fost învățat de alții.
Alt maestru, mai subtil de data asta, un fel de maestru astral, dacă pot să mă exprim așa, un fel de voce din aceea interioară, a spus așa, dar mult mai dur decât preotul, să vă imaginați că următoarele cuvinte sunt nu strigate ci urlate de cineva.
De fapt, ce vrei?
Dar clarifică clar, ce vrei. nu că ba aia, ba aialaltă ca fata mare în noaptea nunții, că o fi, că o păți.
Acum ți-e clar, vrei ceva?
Da? Că e lucru mic, că e lucru mare, fă ceva, fă acum, că Dumnezo îți dă o pită dacă îi ceri, da nu ți-o bagă el în straiță.
Ți-e foame? Fă acum.

Așa că, ca să revin și eu să fiu ca ceilalți TPU-iști să îți dau și eu sfatul meu concret.
Treaba ta mare este prietena.
Așa că, caută pe următoarea, nu ca să mergi la cofetărie cu ea.
Și îi spui așa.
Duduie, eu caut acum o nevastă. să am acasă, că dacă vreau o curvă, găsesc pe centura orașului.
Ăsta sunt eu, tăcut și morocănos. Altul mama nu mai face.
Mă vrei? Nu?
Alta, următoarea!
Ce atâta cărți motivaționale, NPL-ul lui pește prăjit, predici cu Tata Noe!
Câte o să te refuze?
1, 2, 20, 100?
Una din ele o să zică da.
Pun pariu pe 10 cuie de sicriu și o să câștig!

| Foame a răspuns:

Se zice ca multi oameni mor la varsta de 25 de ani si sunt ingropati abia la 70 deoarece nu au un viziune despre un viitor mai bun, un vis pentru care sa lupte si iau visele cu ei in mormant, oamenii nu risca cu teama de a fi dezamagiti dar daca mergi dupa visul tau vei avea foarte multe "traume" cum le zici tu, va fi foarte greu oricum in viata vei avea parte de el si daca esti afara pe teren luptand pentru ceea ce vrei si daca stai pe bara si astepti moartea.Tu decizi ce vei face(si da e foarte grea viata). Omul care-mi-a schimbat mie viata se numeste Tony Robbins, el are strategiile necesare pentru schimbare si pentru o motivatie/insipratie in plus poti sa il cauti pe Les Brown pe Youtube si sa ii asculti discursurile.Acum iti dai seama ca trebuie sa citesti cartile alea, sa asculti casete motivationale, uni zic ca este o prostie, o iei cum vrei este viata ta pana la urma si nu o sa iti vina sa crezi chiar trebuie sa depui EFORT pentru o schimbare

| kijkinkijkin explică:

Frumoase raspunsuri. Dar ce nevasta, ce casnicie. Nu am minim si mai am si probleme cu oboseala ( rinichii). Am stari aiurea care ma impiedica sa evoluez. Trebuie sa plec la munca in constanta sa moara viata-n mine daca inteleg de ce stau cu sufletul la gura. App: am o prierena cu care mai vorbesc. In una din conversatii la telefon credeti-ma ca nu stiu ce a spus aceasta femeie, ca dupa ce am terminat aveam ostare de parca as fi cel mai mare om de pe pamant. Disparuse tristetea si eram cu chef de vorba si de glume cu ostare de parca as fi putut muta muntii sad la mine este vorba de multe stari prin care trec si nimeni nu ma intelege. Incerc zi de zi si lupt sa ma schimb dar nu reusesc. Ajung iar la aceleasi idei, ganduri, trai. O cearta cu cineva ma darama. Pt ca eu nu caut sa fac rau nimanui si nu vreau sa ma cert cu nimeni. Dar ma afecteaza certurile cu cei la care incep sa tin. Ce sa fac oare cu viata mea?