| Spiridon_Daniel-Kosmyn_1995 a întrebat:

: as avea o nedumerire in privinta siglei adidas, stie cumva cineva care este cea originala? Eu cred ca este triunghiul pentru k prima data in Romania Ilie Nastase a facut reclama cu aceasta sigla, iar despre florea de marijuana nu are nicio legatura cu sportul, dar totu si daca stie cineva care este sigla originala, multumesc!

1 răspuns:
neluL
| neluL a răspuns:

Pe parcursul timpului sigla Adidas a fost modificata si toate logourile originale sunt:
http://tiny.cc/geilnw
Sigla Adidas este reprezentata de trei frunze de trifoi si nu de marijuana cum afirmi tu.
Logoul companiei imprimat pe incaltamninte si vestimentatie este format din trei dungi paralele. Acelasi motiv este incorporat si logoului oficial al Adidas. Pentru o perioada semnificativa de timp singurul simbol asociat companiei Adidas a fost trifoiul. Cele trei frunze simbolizeaza spiritul olimpic. Trifoiul a fost adoptat ca logo pentru Adidas in 1972. In 1996 compania a decis ca trifoiul sa fie folosit ca logo doar pe produsele traditionale. In ianuarie 1996, logoul format de cele trei dungi paralele avea sa devina simbolul international al Adidas.
In prezent sigla Adidas este de forma asta http://pixwallpaper.com/......-73671.jpg

Bafta!