| lovemusic605 a întrebat:

Ce vă place mai mult? Ora de vară sau ora de iarnă? De ce?
Am tot auzit zilele astea de un proiect de lege prin care România ar avea oră de vară tot anul. S-au dat exemple ţările precum Islanda, Belarus sau Rusia care fac acelaşi lucru. Sincer să fiu, nu ştiu dacă într-adevăr va fi aprobat acest proiect, şi asta din mai multe cauze:
1) Iarna, în special în decembrie, Soarele ar răsări în jurul orei 9 dimineaţa (depinzând şi de zona ţării în care trăieşti), iar asta nu ar fi prea plăcut pentru cei care îşi încep programul de lucru la 7-8, cum ar fi elevii.
2) Ora de vară nu este ora oficială a unui stat, ţara noastră încadrându-se în fusul orar GMT/UTC+2, însă prin punerea orei de vară tot anul am folosi permanent UTC+3, nu doar vara, ceea ce ar fi în afara fusului nostru orar.
3) Noi suntem membri ai Uniunii Europene, care foloseşte ora de vară în mod regulat în fiecare an. Dacă ne-am pune ora de vară permanent, am fi singura ţară din Uniune care face asta, alterându-ne într-un fel relaţiile cu celelalte state membre din cauza diferenţei mai mari de timp între noi şi ele. Poate am putea trece pe ora de vară permanent dacă şi alte state membre ale Uniunii sau chiar întrega Uniune ar face la fel, însă aşa am cam fi lăsaţi pe din afară (nu că n-am fi deja destul).
Probabil mai sunt şi alte dezavantaje ale orei de vară pe durata întregului an, dar nu le pot scrie pe toate.
În legătură cu care îmi place mai mult, cred că ora de vară, căci atunci când o utilizăm Soarele apune mai târziu, iar mie îmi place să profit cât mai mult de lumina zilei. Cu toate acestea, tot nu cred că ar fi o idee bună ca ora de vară să fie folosită tot anul (motivele sunt mai sus). Eventual, am putea începe ora de vară ceva mai repede în martie (nu numai în România, ci în toate ţările europene ce folosesc ora de vară, tot ca să nu fim noi pe din afară), în prima duminică imediat după echinocţiu, care este de obicei în 20 martie, sau chiar în duminica aceea în anii în care echinocţiul este duminică.
Voi ce părere aveţi? Dau fundă celui mai bun răspuns!winking

6 răspunsuri:
| Vans a răspuns:

Nu vreau căldură, da' nici foarte frig. Ceva între

| SeErgiuTzZz a răspuns:

Am inteles cu greu ce ai spus. Romania e si asa destul de indepartata de celelalte tari, nu am dovedi nimic daca aceasta lege ar fi aprobata. Cuvantul "Uniunea" vine de la unire, dar Romania prin toate prostiile astea mici nu rezolva nimic. Ce rost isi are o astfel de lege? Niciunul zic eu.

| lovemusic605 explică (pentru SeErgiuTzZz):

N-am vorbit destul de clar? laughing Într-adevăr, o astfel de lege nu îşi are rostul.

| SeErgiuTzZz a răspuns (pentru lovemusic605):

Am 12 ani laughing Am descifrat mai greu pe intelesul meu big grin

| lovemusic605 explică (pentru SeErgiuTzZz):

A, ok. Eu am 15, deci se înţelege.winking Apropo, vezi că nu mi-ai răspuns la întrebare. Eu am întrebat ce îţi place mai mult şi de ce.

| SeErgiuTzZz a răspuns (pentru lovemusic605):

Ora de vara, normal. Mult mai bine ma simt dimineata cand vad ca rasare soarele, parca imi trezeste un chef de invatat laughing Pur si simplu cand e soare pe cer am si eu zambet pe buze happy