| BRG a întrebat:

ce zice ti de o plăcintă cu dovleac?

Răspuns Câştigător
| DenisaAbdn a răspuns:

Mmmmmm... ce pofta mi-ai facut. Placinta de dovleac e preferata mea, cu dovleacul bine calit inainte si un varf de scortisoara, iar daca minunatia aia rumenita si cu miros ametitor, mai are si o crusta de nuci macinate deasupra, mmmm... Gata, ma retrag ca sunt o mare pofticioasa.

12 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna Cristihappy maine face fata o placinta de sta matele in coadawinking dovleac+mergelove strucklove struck...deschid sezonul placintelor de dovleac si mergesmugsmugsmug

caramela
| caramela a răspuns:

Placinta e gatalove strucklove strucklove strucklove struck

| luiza a răspuns:

Hmmm, as incerca, ai o reteta buna?

| corina_1184 a răspuns (pentru luiza):

Se face la fel ca cea de merge, numai ca in compozitia "cremei" pui dovleac razuit putin calit cu zahar si esenta(daca vrei) in loc de mar. e foarte buna. eu fac de obicei gen strudele cu dovleac, fac foietaj in casa si tai dreptunghiuri, umplu jumatate si apoi lipesc cealalta jumatatewinking

| Bunicul62 a răspuns:

Baiatul mosului, placinta de dovleac este buna si hranitoare, dar sa fie facuta de mama ta in casa.Eu am fost in Braila si am mincat placinta de la o Patiserie si a venit Parintele sa ma Spovedeasca si sa ma Impartaseasca ca aproape eram sa ma prapadesc. Multumesc lui Bunul Dumnezeu ca au stiut caii drumul spre casa.Ca acum era buruiana de 1 m peste mine. Daca vrei musai de patiserie sa spui inainte niste rugaciuni apoi sa cumperi.

| ewygirl a răspuns:

Nu am incercat si nici nu sunt curioasa big grin
Nu sunt ''fana'' a dovleacului!

| YumiSukinanda a răspuns:

Scarbos

| iRawrr a răspuns:

Da super
imi place

| justfreelove a răspuns:

E ok. Are gust de placinta cu merge si chiar asa arata laughing

| alexxamaria97 a răspuns:

E foarte buna; x mananc cand merg la tara bunica imi face mereu happy

| katriin a răspuns:

Mie nu imi plac placintel cu dovleac...

| Ioana103 a răspuns:

Cea mai buna placinta cu dovleac este cea facuta in casa si este foarte buna calda(parerea mea), si facuta din aluat facut in casa nu din foi de placinta cumparate :X