| Mazal a întrebat:

Salut tpu.Cine stie ce inseamna cuvantul shucar si ler?
Dau >funda.

Răspuns Câştigător
| ElenaSA a răspuns:

Ce cuvinte diferite ai ales!
Sucar-vesel, frumos.Este un cuvint tiganesc.
Cu ler-este mai complicat-In limba romana cuvantul este pastrat sub doua forme pana as­tazi, in special in Moldova, cum a fost consemnat si de Dimitrie Can­temir : Ler, Aler Domnul. Rezulta ca forma ler nu este decat o prescurtare a formei aler. Cuvantul ler este folosit cu precadere in co­lindele romanesti si il intalnim in stanga Dunarii, pe toata aria daco-romana, dupa cum il intalnim si in onomastica in antroponimie : Leru, Lerescu, precum si ii toponimie: Leresti (com. in jud. Muscel), iar de aceasta comuna este legat si un joc de brau : lereasca.http://www.crestinortodox.ro/......69338.html

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

ȘUCÁR, -Ă, șucari, -e, adj., s. n., s. m. (Arg.) 1. Adj. (Despre oameni) Frumos, bine. 2. S. n. (In forma șucăr) Gălăgie, scandal; supărare. 3. S. m. (în forma șucăr) Hoț. [Var.: șúcăr s. n., s. m.] — Din țig. șukar (pentru sensul 3, cf. și germ. Schacher).

LER interj. Cuvânt care apare ca refren în colinde, cărora le dă un anumit colorit eufonic

| Ctiberiu a răspuns:

OK, aceste cuvinte nu existta oficial in dictionar ci sunt mai mult de libaj urban sau treditional.

Shukar - (shukarime) 1. valoare, valoros 2. glumet, o persoana shucara e o persoana cu glume proaste.

Ler - lerul e un cuvant definit totusi el ar fi un fel de exprimare exterioara a spiritului craciunului.