| PangeeaRogvaiv a întrebat:

Cum sa fac sa scap de un dobitoc care ma streseaza cu mesaje pe toate site-urile posibile. Din cauza lui am avut mari peobleme si desi nu a fost nimic intre noi, iubita lui, mai mare decat el cu 10 ani cu care locuia de aproximativ 5 ani, mi-a scos "peri albi", timp de 6 luni facandu-mi viata un calvar, vorbind pe mess, facebook si alte site-uri in numele lui (isi facea conturi cu numele si pozele lui si vorbea ca si cum ar fi fost el), a fost ca un cosmar din care voiam sa ma trezesc si nu reuseam si asta doar pentru ca el imi dadea niste semne ca m-ar place, iar am vrut sa ma asigur daca este asa sau nu. Evident ca nici pana in ziua de azi nu am aflat nimic, in schimb anul trecut a intrat aia pe fir si am intrerupt orice fel de discutie cu el. Prin noiembrie anul trecut, iar m-a cautat pe mess, insa eu am avut o reactie violenta si crezand ca este el i-am spus sa ma lase in pace pentru ca nu a fost si nu va fi niciodata nimic intre noi Cu toate astea si atunci am fost acuzata de faptul ca eu am vrut sa-i despart si am reusit in final si ca acesta era de fapt scopul meu. M-am convins ca nu vorbisem cu el, pentru ca nu ar fi fost atat de dobitoc incat sa ma acuze cu buna stiinta de asemenea lucruri, la care cu sau fara voia lui a fost si el partas si cu atat mai mult cu cat intre noi nu a fost nimic. Acum se pare ca iar a inceput stresul, de cateva zile mi se trimit mesaje pe un site de socializare, singurul care mai ramasese de altfel.
Nu stiu ce sa fac sa scap odata de stresul asta. Simt ca ma lasa nervii daca mai continui asa.
Si nu inteleg de ce o femeie la 40 si ceva de ani, mama la randul ei cu copil de 20 si ceva de ani, se poate purta astfel? nu stiu ce are cu mine, ca nu i-am facut nimic? dar cert este ca desi nu fac nimic, vad ca nu mai pot scapa de ea.
Voi ce parere aveti? ce sfaturi imi dati?

6 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Blocheaz-o şi ignor-o.
Sunt mulţi oameni cu dereglări psihice pe net. Nu-i hrăni, dându-le atenţie şi nu îţi bate capul să-i înţelegi.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Fa o reclamatie la politie. Daca nu se linisteste o poti si da in judecata.

| PangeeaRogvaiv explică (pentru Salontanul):

Intervine politia in astfel de cazuri? asta este caz de hartuire...

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Se va plictisi la un moment dat. Ignoranța este cea mai bună soluție.

| Salontanul a răspuns (pentru BeyondTheDarkSun):

Ignoranta nu este o solutie buna. Aia inseamna prostie. Ignorarea este o solutie. Aia inseamna sa nu-l bagi in seama.

| Iubibilăă a răspuns:

Fa o reclamatie la politie.
Pa, pa.