| costin007 a întrebat:

cuvantul "sa va fie rusine" este o injuratura sau fel de a bate apropoul la cineva prin faptul ca nu a facut ceva bine?

2 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Nu e înjurătură, dar nu e nici de bine.
E un mod de admonestare catre cineva care a făcut/spus ceva ce nu se cade, ceva urât, porcos, etc.

| WhiteLife a răspuns:

Un e înjurătură, e un reproș, un mod de a atrage atenția cuiva care a făcut ceva greșit. Dacă spui expresia asa direct, cum și scris-o tu, poate suna destul de urat big grin în general se presupune ca și o anumita reținere dacă îți incalci principiile și invingerile, sau lucrurile ce țin de bunul simt. Dacă aceasta rușine lipsește cuiva, poate fi o remarca destul de dura (ca și când persoana respectiva ar fi lipsita de caracter).