| Doarunaltutilizator a întrebat:

Dupa cum stiti majoritatea maine incepe evaluarea nationala pentru clasa a VIII-a la limba romana,trebuie sa recunosc am oarecare emotii mai ales ca voi da si la matematica examen miercuri si la mate mi se pare mai greu.
As vrea sustinerea voastra,a tuturor celor care ma cunosc de pe acest site,sa-mi trimiteti mesaje pozitive, sigur sunt si aici useri care o sa dea si ei examenul de a opta si as vrea cu ocazia asta sa le urez mult succes la romana si la matematica si sa dea tot ce e mai bun.
Cum credeti ca o sa fie subiectele la romana si la matematica?
Credeti ca o sa fie ca evaluarea de anul trecut?
Eu din cate stiu am inteles ca la romana o sa fie mai greu ca la matematica anul asta.

13 răspunsuri:
| R0R0 a răspuns:

Bineinteles ca vei reusi. Sunt sigura ca vei intra la liceul la car doresti.
Iti urez multa bafta.Sa fii atent si lasa emotiile deoparte. Daca ai invatat, totul va fi ok.Nu cred ca va fi super-greu.

| KodrutZ a răspuns:

Stai calm, indiferent de ce vei face, important e sa privesti inainte cu seriozitate. Examenele astea sint niste rahaturi, adevaratele examene incep mai incolo in viata...

| Doarunaltutilizator explică (pentru R0R0):

Mersi mult.

| R0R0 a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Bafta inca o data.

| Doarunaltutilizator explică (pentru KodrutZ):

Asa este asta e doar inceputul.
Adevaratele examene o sa fie la liceu.

| Doarunaltutilizator explică (pentru R0R0):

Mersi.

| KodrutZ a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Nope, si alea sint niste cacaturi lipsite de importanta. Facultatea la fel. Important e ca tu sa stii ce vrei si sa nu lasi scoala sa iti strice educatia. Scoala formeaza sclavi, nu invingatori. Uita-te la citi de-alde Bill Gates sau Steve Jobs au terminat facultatea.

| Drimmero a răspuns:

Adevaratul examen al vietii este maturitatea, astea de clasa a 8-a sunt jalnice! Succes/

| Doarunaltutilizator explică (pentru KodrutZ):

Asa-i mersi mult, nici eu nu am o parere buna despre scoala, sunt de acord si cu ce ai spus tu dar depinde de elevi si de profesori ei alcatuiesc sistemul de invatamant si cum elevii din zilele noastre sunt dezinteresati si nepoliticosi si majoritatea profesorilor si mai dezinteresati sistemul este destul de prost dar nu putem da vina pe sistem pentru toate astea, e o prostie ci sa dam vina pe oamenii respectivi pentru felul de cum este dar nu toti sunt asa sunt si oameni carora chiar le pasa si e bine.

| Doarunaltutilizator explică (pentru Drimmero):

Mersi frate.

| KodrutZ a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Chiar si cu profesori interesati. Ai nevoie de profesori rebeli in adevaratul sens al cuvintului. Materia/metodologia sint de asa natura ca sa educe roboti si nu artisti/inovatori.

| Deaad a răspuns:

Îți urez sa ai mari insuccese si sa te descurci foarte foarte prost, sa iei 4 si sa te dea părinții cu capul de calorifer.

| RainmakerX a răspuns:

Hei.
Am dat evaluarea acum 2 ani... Aveam emotii mari, probleme si mai mari la mate si a fost o perioada foarte stresanta din cate imi amintesc. Si stii ceva?

A fost DEGEABA!
Crede-ma... nu trebuie sa stii tot *asa cum cred unii*. Trebuie doar sa fii atent si sa incerci sa te straduiesti la exercitiile cu multe puncte.

De exemplu la mate nici nu se pune problema sa nu te apuci de vreun exercitiu. Chiar daca nu stii sa-l faci... nu conteaza, scrie ceva, formule *daca nu-ti mai amintesti*. Eu la mate nu am stiut mai nimic la subiectul 3 si totusi am luat aproape 2/3 din punctaj ceea ce mi se pare destul de rezonabil.

Fii atent! Nu incerca sa vorbesti/copiezi si totul o sa fie bine.
Dormi bine cu o noapte inainte si sa nu bei cafea sau alte prostii in dimineata aia *unii spun ca te trezeste dar sincer, daca nu esti obisnuit cu ea atunci nu te ajuta*.

Poti incerca sa mananci ceva dulce *eventual ciocolata * inainte de a incepe... cica sporeste concentrarea.

Mereu se gasesc unii sa spuna ca anumite subiecte sunt mai grele si altele mai usoare.
Nu e adevarat!

De obicei se incepe cu un exercitiu usor ca sa ia si elevii slabi 5 *bine, nu vorbim de elevii care nu au invatat nimic...*

Dupa sunt pana aproape de final exercitii medii *pana la nota 9 de exemplu*
Si dupa, ca de obicei urmeaza un subpunct dificil dar care nu este canceros dar asta e... trebuie sa fii atent si sa-i acorzi destula atentie.

De asemenea nu uita urmatoarele :
Fa intai ce stii si lasa tot ce nu esti sigur la final. Ca sa nu uiti exercitiile peste care sari le faci cate o steluta dar nu pe foaia de examen ci pe cea care ramane la tine. Atentie! Stelutele, taiatul cu multe linii se considera semn.

Sa nu scrii pe zeci de ciorne si dupa sa uiti sa treci pe foaia buna!
Cand iti treci numele pe mapa *la inceput* ai grija sa fie deschisa pe banca. Daca e inchisa atunci ai sansa sa-ti treaca scrisul pe partea cealalta sau sa intinezi pagina.

La roamna este simplu... Incearca sa scrii cat mai mult si sa impresionezi *cat de cat*.

La mate ai nevoie de atentie si de minimul de cunostinte, atat.

Nu te stresa! O sa vina examene mult mai grele ca acesta.

Evaluarea nationala este un "examen" de proba ca sa spunem asa... *ca sa va pregateasca pentru mai incolo*

La romana li se pare tututor mai greu ca la mate intrucat la mate daca stii teoria atunci aia e nota...
La romana trebuie sa impresionezi corectorii si sa nu ai greseli de scriere. *pierzi puncte*

Succes!