| vvvvvvvvvvvvvvvjjjjjjjjjjjjj a întrebat:

Salut TpU. Eu de mai multe ori am auzit fraza asta : Fluturasi in stomac (burta ) dar nu inteleg ce inseamna asta. Pentru cel mai clar raspuns dau funda!

Răspuns Câştigător
| foxsilver a răspuns:

Conform DEX-ului, inseamna a fi indragostit, si e posibil sa se fi ales aceasta expresie pentru ca emotiile pot provoca o usoara zbatere in stomac, asemenea aripilor de fluture.
Bine, poate ca acum te vei intreba de ce s-a ales fluturele, si nu alta insecta, ca doar toate zboara ca si fluturele; foarte probabil pentru ca este cea mai frumoasa si inofensiva lepidoptera(insecta).

1 răspuns:
| Fridăm a răspuns:

Fluturaşi în stomac? E o stare, o emoţie ce te ''trece'' rapid. E ca şi cum ţi'ar dansa stomacullaughing. O senzaţie plăcută, de scurtă durată, care se asociază, de obicei, stării de ''îndrăgosteală''. Când îţi place foarte mult de o persoană, apar aceşti fluturaşi ori la o atingere de'a lui/ei, ori la auzul vocii sale, atunci când te strigă, când te îmbrăţişează sau sărută, etc. Nu prea se poate transpune în cuvinte, când îi vei simţi îţi vei da seama de ce.