| Aztecul a întrebat:

Salut TPU!
Mă confrunt cu o problemă care deja nu știu cum să mai fac și ce să spun.
Problema este că eu sunt catalogat de cei din jurul meu ca fiind foarte arogant. Eu mereu încerc să vorbesc cu cei din jurul meu, mă ofer să ajut când este nevoie, îmi văd de treburile mele fără să deranjez prea mult oamenii din jur, culmea este că unii dintre acești oamenii se dau bine pe lângă mine, ba chiar uneori sunt foarte omenit dar când plec de lângă ei, imediat sunt bârfit și judecat și nu îmi dau seama cu ce greșesc atâta timp cât nu vorbesc urât de nimeni, îmi văd de problemele mele, și încerc să fiu bun cu cei din jur. Unii chiar îmi vor răul din chestia asta, mai ales la locul de muncă.

28 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Poate esti prea destept pentru ei, si nu le convine.
Si de ce nu ii intrebi? "Concret care e problema voastra cu mine?". Sa stie ca stii, si nu ii m ai ajuti cu nimic.
Sa vedem si noi ce au de spus.

Fi si tu barbat, infrunta-i, nu ii lasa sa creada ca esti prost si pampalau.

Sunt nenorociti, cand un om e nenorocit, nu exista motive neaparat, nu ai ce sa-ti dai seama.
Si ca sa iti zic un adevar, majoritatea oamenilor sunt niste lepre.
Rar sunt oameni.

Si asta mi-a spus amicul meu alfa care are contact cu foarte multa lume, deci veteran in relatii sociale de 30 de ani.
Si la munca are de a face cu destui, si colegi si clienti, ca e agent de vanzari.

Asa ca obisnuieste-te cu asta asa cum a facut si el, ignora-i dupa ce le zici ce ai de zis.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Inceteaza sa interactionezi cu cei care ai impresia/stii ca te lucreaza pe la spate...

| Simpatic a răspuns:

Eu zica ca cel mai bine este sa fii impacat cu tine si sa nu-ti mai pese de gura lumii! atata timp cat tu esti de buna-credinta, sa nu iti mai pese de ce zice unul sau altul.
in caz contrar, te vei stresa foarte mult din aceasta cauza!

| Mosotti a răspuns (pentru Simpatic):

Nu, el vrea sa inteleaga de ce se intampla asta, si i-am explicat cum vad eu treaba.
Sa intelegi te ajuta in viitoarele relatii cu alt oameni.

| Simpatic a răspuns (pentru Mosotti):

Da,reiese lucrul acesta din ce a scris mai sus.

dar ca sa te chinuie sa intelegi cum gandeste lumea si mai ales cand unii o fac subiectiv si cu rautate...nu merita zic eu, sa incerci sa iti explici motivul! si criminalii in serie au motive bolnave pentru care fac anumite actiuni, deci ei au o logica in 'mintea' lor, prin care actioneaza cu motive stiute doar de ei

dau un singur exemplu din viata : daca esti un om foarte sarac, te barfesc vecinii colegii etc "-ce amarat este asa!", daca esti foarte bogat te barfesc si urasc majoritatea vecinilor, colegilor, rudelor etc

de ce ti-ar pasa de lumea aceasta falsa si dusmanoasa?

cel mai bine este sa iti respecti familia si doar de ei sa iti pese, daca esti ca persoana un om moral, cu carcater, un om cu virtute in societate, atunci nu trebuie sa ai niciun fel de 'remuscare' fata de faptul ca si asa vei fi barfit, dispretuit de unii sau altii.

Nu putem fi pe placul tuturor!

| Mosotti a răspuns (pentru Simpatic):

Nu am zis sa ii pese, am zis ca daca intelege, va intelege ca se generalizeaza si deci sa fie mai agil.
Altfel o sa zica "aaa ma duc in alta parte ca aia poate nu is asa".
Si repeta ajutor nemeritat.

Ii ignora pe aia si da de altii la fel fara sa se astepte!
Motivu e clar, de caracter prost ce au si de invidie ca poate e mai bun ca ei la minte, si cred ei ca isi arata inteligenta ca sa se dea mare la ei chiar daca ii ajuta.

E simplu.

La criminalii in serie politia se intreaba si ea de ce face ce face! Nu doar asa sa-l prinda si atat, sunt curiosi si asa ca idee. Plus ca intelegand, invata ceva, pot anticipa ce fac si altii.
Acolo sunt traume si daca-l prinde, ala explica ce si cum multi din ei.

Am vazut despre Andrei Chikatilo, s-a spus tot de unde a pornit, de ce si ce era in mintea lui cand facea crimele.
Ca asa "aaa a ucis, atat conteaza", nu prea merge la cine doreste sa afle mai multe.

| Hyperion7 a răspuns:

Atunci fi mai "selectiv" când vine vorba de ajutor, adică nu mai ajuta pe oricine.
Cat despre locul de munca, te ai gândit să îl schimbi?

| Aztecul explică (pentru Hyperion7):

Îmi place ceea ce fac, nu munca este problema, doar unii oameni.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Aztecul):

Pai nu munca in sine poate fi neapărat problema, ci acei câțiva oameni care își bat joc de tine.

| Lupică27 a răspuns (pentru Hyperion7):

Chiar daca schimba serviciul crezi ca in alta parte nu sunt prosti? sunt cacalau maria ta! in alta parte poate da de mai multi si mai rai. Inainte era vorba schimbi locu schimbi norocu, acum e schimbi locu schimbi prostu.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lupică27):

Norocul ți-l faci cu mana ta!

| Lupică27 a răspuns (pentru Hyperion7):

Hiperioane taica, crezi ca poti schimba tu lumea asta?

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lupică27):

Da! Și nu pentru că sunt naiv o zic, ci pentru că asta îmi e menirea, la propriubig grin

| Lupică27 a răspuns (pentru Hyperion7):

Https://www.youtube.com/watch?v=AKN1Q5SjbeI
cred ca te incadrezi in a treia categorie :D

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lupică27):

Faptul că jignești in loc sa argumentezi, denota multe, păcat, chiar te credeam un om ok.

| Lupică27 a răspuns (pentru Hyperion7):

Https://www.youtube.com/watch?v=p1v5Vi5slt8
nu e nici-o jignire! era un fel de a spune.

| Hyperion7 a răspuns (pentru Lupică27):

Da,ai dreptate!

| Lupică27 a răspuns (pentru Hyperion7):

Bine atunci tu din care categorie crezi ca faci parte? eu cred ca fac parte tot din a treia categorie.

| Lupică27 a răspuns (pentru Lupică27):

In caz ca n-ai inteles pe deplin sunt 4 mari categorii de oameni prostii, mancatorii de rahat, nebunii si aia care sunt toate la un loc.

| Mosotti a răspuns (pentru Hyperion7):

De ce sa il schimbe? Ca sa dea de alti nenorociti? Ca majoritatea asa-s.
Nu, trebuie sa le zica in fata ce are de spus si apoi sa ii ignore.

| Lupică27 a răspuns:

Daca ceea ce spui e 100% adevarat inseamna ca ai un caracter puternic si posibil si alte calitati si fraierii aia sunt invidiosi pe tine.

| Aztecul explică (pentru Lupică27):

De ce aș minții?
Este purul adevăr.

| Lupică27 a răspuns (pentru Aztecul):

Atunci posibil ca asta sa fie cauza.

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Salut
Poți relata una din intamplarile in urma careia ai primit vorbe si ai fost facut arogant? Exact asa cum a fost?

| HUAWEHUAWE a răspuns:

Eu te sfatuiesc ( daca intr-adevar aroganta e problema si nu altceva ) sa pastrezi increderea pentru tine, foloseste -,, habar n-am incerc,,,,, nu stiu sa ma uit etc,, - FARA INCREDERE IN SINE CAND VORBESTI ( IN MINTEA TA, TU FI FULL IN CONTINUARE NU TE MINTII PE TINE DACA ASTA ESTI SAU E PAREREA TA, DAR PENTRU RESTUL VORBESTE MODEST CA IN EXEMPLELE DE MAI SUS, DACA REUSESTI TOT CU MODESTIE BUCURATE PUȚIN )

Increderea in tine e problema, pastreaz-o pentru tine, nu o pierde dar nu mai fi atat de increzator in tine fața de lume, in calitatile tale, incearca sa scazi treptat astea.

| CracanelTrasPrintrunInel a răspuns:

Oamenii sunt foarte rai. Si mie mi se spune ca sunt arogant pentru ca imi vad de treaba si nu ma lingusesc. Eu zic ca nu e un lucru rau sa fii arogant cat timp nu vorbesti urat cu oamenii si nu le faci rau.

| Mosotti a răspuns (pentru CracanelTrasPrintrunInel):

Exact asta mi-a zis si amicul meu alfa, ce spui tu! Asa is colegii lui si de aia nu se baga cu ei in afara relatiilor de serviciu.

| 6g7dfywtf462763123sda4 a răspuns:

If you're the smartest person in the room, you're in the wrong room