| deyutzyk97 a întrebat:

oare e in regula daca am scurgeri vaginale foarte dese si cu o cantitate mai mare. oare daca imi vine mai des scurgerea. s-ar putea sa imi vina ciclu curand?

Răspuns Câştigător
gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

O scurgere vaginala (leucoree) in anumite cantitati este normala la femeile sanatoase, aceasta fiind modalitatea vaginului de a se curata singur si de a mentine o stare de echilibru. Asadar, cand vaginul este sanatos se mentine "in forma" tocmai prin aceste secretii, perfect normale.

Acest lichid secretat are un usor miros (nicidecum neplacut), o consistenta laptoasa, o culoare alb-tulbure sau transparenta, iar in momentul in care se usuca pe lenjerie capata o nuanta galbuie. Cantitatea secretata variaza in functie de ciclul menstrual si de la femeie la femeie.
Daca observi secretii vaginale abundente insotite de miros neplacut, cu o consistenta neobisnuita (grunjoasa, branzoasa sau apoasa) si culoare gri-albicioasa sau alb-verzuie trebuie sa te prezinti cat mai repede la un consult specialist. Toate acestea sunt semne ale unei infectii sau poate o afectiune mai grava.

Alte simptome care insotesc acest tip de secretie:

cresterea semnificativa a cantitatii de secretie;
senzatia de mancarime sau usturime;
usturime, durere la urinare;
prezenta sangelui, in afara perioadei menstruale.

Cauzele secretiilor vaginale anormale:

Vaginita;
Vaginoza bacteriana;
Cancer de col uterin;
Infectia cu Chlamydia;
Negi genitali;
Gonoree;
Menopauza;
Sarcina;
Menstruatia;
Starea de sanatate a femeii;
Infectii cu ciuperci levuriforme.

Secretiile vaginale sunt normale, daca se incadreaza in anumite limite si este foarte probabil sa te confrunti cel putin o data in viata cu acest tip de infectii. Cea mai frecvent intalnita este cunoscuta sub denumirea de vaginoza bacteriana (afectiune vaginala comuna determinata de inmultirea excesiva a bacteriilor saprofite din vagin). Alte infectii vaginale destul de des intalnite sunt: candidoza si tricomoniaza.
Daca nu ti-a venit prima menstruatie, este posibil sa ai un exces de secretie datorita proceselor hormonale care sunt intense in aceasta perioada.

Cum influenteaza ciclul menstrual secretiile vaginale?

Menstruatia are un efect semnificativ asupra tipului de secretii vaginale pe care le experimentezi de-a lungul unei luni. Stiai ca esti mult mai expusa riscului de infectii vaginale inainte sau in cursul ciclului menstrual? Si asta din cauza faptului ca pH-ul vaginului variaza in timpul menstruatiei, determinand o scadere a nivelului de aciditate a vaginului. Cam la jumatatea perioadei dintre doua menstruatii este perfect normal sa contati o crestere a cantitatii de scurgeri, fiind un semn al ovulatiei.

5 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Nu cred ca este in regula.Mai bine iti faci o progamare, ceva.

| gigiro a răspuns:

De obicei,numai la perioada fertila, scurgerile sunt mai intense. Daca le ai tot timpul, consulta medicul specialist.

| PinkkRosee a răspuns:

Buna.Se pare ca ai 13 ani, eu am 12 si nu e nimic ciudat in legatura cu ce ti se intampla.Acesta este un semn ca te maturizezi, asa ca nu ai de ce te speria.winking

| DomnishoaraTPU a răspuns:

Salut! :)
Da, este normal!
Aceste scurgeri îţi purifică vaginul.
Este posibul să-ţi vină ciclul curând!
Dar recomandarea mea este să-i spui mamei şi tatălui tău şi să mergeţi la medic!
Aşa este şi la mine!
Uite aici un link care te-ar putea ajuta:
http://www.noifetele.ro/Sper că te-am ajutat.

| DomnishoaraTPU a răspuns:

Salut! :)
Da, este normal.
Aceste scurgeri îţi purifică vaginul.
Este posibil să-ţi vină ciclul.
Toate fetele au astfel de scurgeri, este posibil chiar şi eu!
Dar eu zic să vorbeşti cu părinţii tăi şi să mergeţi la medic!
Uite aici şi link:
http://www.noifetele.ro/
Sper că te-am ajutat!
:-* :D