| MihaelaDart a întrebat:

Salut TPU! Se da o casa cu suprafata de 40 mp. Cate panouri fotovoltaice ar trebui sa cuprinda? Mai ales ca se folosesc toate electrocasnicele la clasa A++.

4 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

E mult prea complicat să stea cineva să-ți scrie aici ce înseamnă un sistem fotovoltaic offgrid și cum îl calculezi pentru necesitățile unei case.
Dar din experiență, aproximativ, o casă atât de mică (în care, probabil nu încap prea multe electrocasnice) și excluzând absolut orice variantă de încălzire electrică, cuptoare electrice și cu grijă la folosirea mașinii de spălat, probabil ar fi suficient un kit fotovoltaic de 3 - 4 Kw.
Adică vreo 12 - 16 panouri (+ restul componentelor și acumulatori solari care să însumeze măcar vreo 14 kw, adică vreo 8 buc. de 150 A)

| MihaelaDart explică (pentru Hammurabi):

Intreb de curiozitate, nu ca m-as pregati sa le cumpar, inca sunt peste bugetul nostru de a le achiziona. Am intrebat ca nu am vazut pe nicaieri aceasta informatie sa fie pachete de panouri si sa mentioneze pentru cati mp pot fi utilizate. Ca si electrocasnice intra: combina frigorifica, masina de spalat rufe/vase, "aragaz" electric, aer conditionat.

| freshman2k a răspuns:

Pentru a determina numărul de panouri fotovoltaice necesare pentru o casă cu o suprafață de 40 mp, vom avea nevoie de mai multe informații. Un aspect important este puterea totală necesară pentru a alimenta toate electrocasnicele cu clasa de eficiență A++. De asemenea, trebuie luată în considerare și eficiența panourilor fotovoltaice utilizate.

În general, puterea unui panou fotovoltaic poate varia între 200 și 400 de wați. Pentru a obține o estimare aproximativă, putem utiliza o valoare medie de 300 de wați per panou.

Primul pas este să calculăm puterea totală necesară pentru a alimenta electrocasnicele. Aceasta poate fi determinată adunând puterile nominale ale tuturor electrocasnicelor pe care doriți să le utilizați. Să presupunem că puterea totală necesară este de 2000 de wați.

Următorul pas este să determinăm numărul de panouri necesare. Pentru aceasta, împărțim puterea totală necesară la puterea medie a unui panou. În acest caz, 2000 de wați împărțit la 300 de wați per panou ne va da aproximativ 6.67. Deoarece nu putem avea o fracție de panou, putem rotunji în sus la 7 panouri.

Deci, pentru a alimenta o casă cu o suprafață de 40 mp și toate electrocasnicele la clasa de eficiență A++, ar fi recomandat să utilizați aproximativ 7 panouri fotovoltaice.

Pentru mai multe detalii, vezi sectiunea blog de la site-ul Lumio Energy: https://lumio-energy.ro

| MihaelaDart explică (pentru freshman2k):

Mulțumesc! Chiar dacă nu am optat încă la varianta de panouri fotovoltaice, aceasta informație îmi este de ajutor pentru viitor.