| anonim_4396 a întrebat:

De parere aveti de panouri solare si fotovoltaice?

6 răspunsuri:
| antimulte a răspuns:

Sunt foarte bune, pentru cine si le permite, oricum costurile se amortizeaza, dar in timp de cativa ani probabil...

| relian a răspuns:

Daca esti curios poti cumpara o carte care costa doar 27 sau 30 de dolari si iti explica pas cu pas cum sa construiesti astfel de panouri electrice, cum sa construiesti o turbina eoliana si un panou solar pentru boiler.Si toate astea cu bani foarte putini si facute de mina ta acasa. Iara cei care vind cartea ne asigura cel putin asa spun, ca ce vei realiza acasa va fi exact ce vind companiile care se ocupa cu asa ceva, deci va fi exact la fel din toate pctele de vedere.Insa asa ce am citit cite ceva de la ei panourile astea nu prea iti produc cine stie ce curent balamuc. Curent mult produc intr-adevar zic ei turinele alea eoliene.Si oricum trebuie sa ai ceva indeminare, sa umbli apoi pe la companiile de electricitate sa le spui sau ceva aprobari habar nu am sa poti pune ce produci la ei in retea, ca apoi tu sa folosesti.Asta daca vrei sa ai curent electric tot timpul si sa eviti cumpararea de baterii unde sa stochezi acel curent obtinut.Dar problema cu bateriile este ca va trebuie sa refaci si instalatia din casa sau sa adaugi la instalatia existenta alte cabluri alte becuri care sa functioneze cu curent continuu de la acele baterii.Deci trebuie avut in vedere toate aspectele, trebuie luate in calcul orice chestie de la A la Z nu doar cit costa achizitionarea sau confectionarea unui astfel de panou sau turbina.Alea da se fac sau se instaleaza repede usor etc, dar ce faci dupa? La ce te racordezi cum si in ce fel, daca compania de electricitate nu te lasa sa te racordezi la ei ce faci cumperi baterii? Daca cumperi baterii cit costa si trebuie sa pui alte becuri daca folosesti aceleasi cabluri.Cu alte cuvinte e nevoie de un calcul precis sa stii daca sint economice sau nu.Dar avind in vedere ca lumea nu sa prea inghesuit si nici nu se agita dupa asa ceva cred ca nu pre e cine stie ce. Apoi poate peste citiva ani vor reusi oamenii sa produca fuziune controlata si atunci se va ieftini f mult energia electrica. Daca esti curios uite un site de unde poti procura o carte care te va ajuta sa construiesti tu singur astfel de panouri.Cel putin poti arunca o privire sa vezi ce spun respectivi, sa iti faci o idee, asta daca stii engleza pentru ca atit cartea cit si sitele sint americani.http://power4patriots.com/video/indexnp.php

| LIN2010 a răspuns:

Atentie la putere, 1kw/zi este foarte putin (1 kwh este aproximativ 60 de bani )daca investesti 8000 de lei amortizarea se va face in aproximativ 13 334 de zile, deci cam in 36-37 de ani si nu stiu daca merita. Daca insa putera produsa de acel sistem este de 1kw/ora, atunci parca mai merita, chiar daca mai trebuie sa supurti si niscaiva cheltuieli neprevazute, cum ar fi avizul operatorului de retea electrica, contor electric ce permite masurarea in ambele sensuri, etc.

| geflomedia a răspuns:

Ca este tot una, foarte buna reprezinta viitorul.
2 panouri de 250 wati x2=500wati si setul complet te scapa de grija consumului electric fata de furnizor.

| Dumitru_Marian_1981_vdIa a răspuns:

Buna, Eu recomanda (http://www.termocasa.ro/panouri-solare.html ) Am cumparat de la ei, exact ceea ce faci tu referire.

| freshman2k a răspuns:

Parerea mea e ca sunt viitorul.
Poti rasfoi putin blogul celor de la https://lumio-energy.ro si sa te convingi singur.