| anonymus2015 a întrebat:

Salut, TPU. Vreau sa stiu, ce se intampla cu lumea asta, toti au luat-o razna, generatia asta de baieti si fete se duce "de rapa", majoritatea "fetelor" (daca le poti numi asa ) nu mai stiu sa se comporte normal, injura mai mult ca baietii, se dezvirgineaza de la 13-14 ani, ca asa e moda mai nou si au numai facebook in cap. Ma uimesc unele cum imi povestesc betiile lor, deja au inceput sa ma sperie... In fine, nu mai continui, exemple sunt o gramada dar cred ca toti, toate innebunesc pe zi ce trece. Intrebarea este: CE SE INTAMPLA CU LUMEA ASTA?

P.S: Vorbesc de majoritatea, nu de toti, stiu ca mai sunt si oameni normali dar foarte rar mai gasesti unul...Pun intrebarea asta la aceasta categorie, ca nu cred ca ar fi alta mai potrivita...

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Oamenii asa au fost dintotdeauna,doar ca in trecut existau legi (norme morale),acum ai dreptul sa faci ce vrei. Omul a ramas acelasi in principiu. Este argumentul cel mai bun ca religiile/educatiile bazate pe legi,frica au esuat lamentabil. Legea (moralitatea)este un lant. La inceput lantul a fost necesar,omul era prea prost ca sa inteleaga ceva. In prezent omului i-a fost scos lantul,dar s-a creat haos. Lucrurile au luat o intorsatura urata,evolutia trebuia facuta treptat,astfel ca omul devenea singur constient ca lantul nu mai e necesar. Printr-o educatie adecvata si luciditate cred ca se poate repara ceva. Dar nu stiu de ce am impresia ca cineva este impotriva noastra,parca e prea multa mizerie peste tot, si in presa, pe facebook, la TV, muzica mizerabila etc.

2 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Nu se intampla nimic. Asa a fost mereu.Doar ca mai demult nu erau atatea miliarde de oameni ca acum. Daca populatia creste, normal ca si ce e rau se amplifica, nu?
Si plus de asta, pe atunci nu exista media, comunicarea era ceva greu de realizat, deci nu se avea habar de toate porcariile ce aveau loc, asa cum se are acum.

| OmulDeStiinta1986 a răspuns:

Salut. din punctul meu de vedere adultii+statul si profesorii sunt de vina pentru ca nu stiu sa comunice lucruri utile si apoi cand au lucruri utile de comunicat nu stiu sa le comunice eficient. incearca sa eviti anturajele de proasta calitate si sa iti creezi numai prieteni de calitate. imi este greu sa trag la raspundere un copil de 13 ani ca a baut sau fumeaza. prostia adultilor e problema. poti posta intrebarea asta la Parenting.