| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa va vorbesc despre relatia cu parintii mei.Eu sunt de la tara, am 16 ani si sunt la liceu.Parintii mei au o mentalitate invechita, inca de pe vremea comunismului.La ei nu poti sa te imbraci in pantaloni "taiati", asa cum zic ei, nu poti sta pana mai tarziu de ora 10 pentru ca atunci esti golan, nu poti sa ai o iubita ca trebuie sa stie ei tot. tata vrea intotdeauna sa imi vada mesajele din telefon, pozele. i-am zis sa imi respecte intimitatera.nu stiu, parca nu sunt copilul lor.nu seman deloc cu ei.eu am i mentalitate altfel. poate e aceasta diferenta dintre generatii dar ei nu s-au adaptat la modernism. ce sa le fac? ce pot face pentru a avea o relatie mai buna cu ei?

2 răspunsuri:
| Element25 a răspuns:

Ei inca cred ca ai ramas acel copil mic care trebuie protejat...Asa sunt parinti nu avem ce sa le facem...Te iubesc prea mult si din cauza astatongue
Dar fiindca te iubesc nu inseamna ca nu ar trebui sa te lase sa te imbraci cu ce haine vrei si sa vi in casa mai tarziu de 10... tongue
Cam acceasi problema e si la mine (de obicei numai cu tata).
Parintii tai se gandesc ca iti fac un bine si ca nu vor sa ajungi ca si un "golan" sau sa vorbeasca vecinii de rau despre tine.Ar trebui sa ii faci sa te asculte si sa le spui ca nu trebuie sa te "protejeze" asa de mult pentru ca esti mare si poti sa te descurci si tu cat de cat.Doar asa vei fi si tu mai independentbig grin

Sper ca ti-am fost de ajutor macar putin:*!

| Adelsi a răspuns:

1.nu fac bine ca nu te lasa sa cresti pentru ca ai 16 ani si trebuie sa faci lucruri singur.
2.Si ar trebui sai asculti stiu ei stiu si nu-ti vor rusinea sau alte lucruri ei ei iti vor binele.
Sper ca te-am ajutat!