| bleakk a întrebat:

Am si eu nevoie de cateva pareri in legatura cu mersul la un interviu pentru angajare. Ar fi pentru prima data cand merg pentru un post de consultant presales in vanzari, limba engleza. Ce ar trebui sa am in vedere astfel incat sa NU PAR ca as fi pentru prima data, sa fiu stapan pe mine si sa impresionez intr-o oarecare masura pe angajator, astfel incat sa ma angajeze. Stiu ca depinde si ca nu exista o reteta castigatoare care sa functioneze de fiecare data, dar as vrea totusi cateva sfaturi. Ce sa spun?

1 răspuns:
| Kiwibibilă a răspuns:

Ba chiar există.
În primul rând înainte de toate contează vestimentaţia, să fie haine cât mai de calitate şi bine alese, finuţe, intelegi tu.
Apoi trebuie să te pregăteşti pentru unele întrebări ca să nu pari vreun obsedat, adică să spui la orice " da, da, da" sau că "fac şi aia şi aia şi aia". Calm, frumos, cu subiect şi predicat.
Acum urmează intrarea. Asta e cel mai important lucru cred eu. Trebuie să intri repede, cu spatele drept, cu privirea fixă, adică să nu fii pierdut în spaţiu, îl priveşti fix în ochi. Îl saluţi tare şi clar, ii dai mana si daca vorbiti in engleza ii spui "how do you do?" la care el ar trebui sa raspunda la fel. Restul sunt detalii. Zambesti, mai zici o gluma ceva daca se iveste ocazia.
Iti urez succes.