| cascadorys a întrebat:

Am si eu o dilema.Pe foarte multe persoane le-am auzit spunand ca sarbatoarea Craciunului e de origine pagana, ca nu are nicio treaba cu Biblia sau cu Nasterea Domnului... e adevarat? Puteti sa-mi dati niste link-uri cu istoria Craciunului? Acelasi lucru e valabil si pentru Paste si alte sarbatori?

4 răspunsuri:
| anad a răspuns:

S-ar putea sa gasesti lamuriri la : http://www.crestinortodox.ro/

mira
| mira a răspuns:

Sarbatorea Craciunului s-a suprapus peste sarbatorile pagane, dar aceasta nu inseamna ca isi pierde semnificatiile.

| carminaburana43 a răspuns:

Asta o proclama numai Martorii lui Jehova.Pt ei totul e pagin.Ramai un crestin smerit in inima si Domnul te va lumina a ceea ce e sfint si ceea ce e pagin.Ramai cu inima deschisa nu te lasa influentata de nimeni doreste sa cunosti adevarul si adevarul t-i se va arata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bradul de craciun, si taiatul porcului, sunt pagane, taiatul mielului si ouale rosii nu au nimic crestin decat traditia oamenilor.