| VictorDulu a întrebat:

Am si eu o neclaritate: tatal meu a fost angajat la o firma timp de 2 luni (pana la momentul decesului)
Firma este obligata sa plateasca ajutor de inmormantare?

2 răspunsuri:
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

Imi pare rau ca ti s-a intamplat. Totusi acordarea ajutorului depinde si de contractul colectiv sau individual de munca, pe care tatal tau l-a semnat la angajare in acord cu firma. Acolo trebuie sa mergi sa te interesezi.

| ionut1980 a răspuns:

Nu cred; este o perioada foarte mica de timp. Dar te poti interesa de aici http://www.dreptonline.ro/utile/intreaba_avocat.php sau avocatnet.ro pentru o opinie profesionista.