| extremer11 a întrebat:

Salutare băieți și fete de pe TPU,
Sâmbătă am fost invitat de către o prietenă ca și fotograf la cununia civilă. Este practic primul meu astfel de eveniment de acest gen ca și fotograf începător. Ca și echipament: un Nikon D3100 + trepied. Din câte am discutat, nu vrea poze foarte sofisticate, doar ceva decent, numai că totuși nu prea aș vrea să mă fac de râs. Așa că mă adresez fotografilor profesioniști din această comunitate prin următoarele întrebări:
1. De ce ar trebui să țin cont când fac poze?
2. Ce setări ar trebui folosite la astfel de poze?
3. Este suficient echipamentul pe care îl am sau ar mai fi trebuit să mai am și altceva?
4. Am aruncat un ochi pe net la câteva idei de poze, dar ați putea să îmi dați și voi câteva?

Dacă mai aveți și alte sfaturi, cu atât mai bine, deoarece am niște emoții colosale.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Nu sunt fotograf ca ocupatie, insa am tras cadre la diverse ocazii.
La evenimente de genul nunti, botezuri... nu am fost insa, si nici nu voi merge, atata vreme cat nu voi fi obligat.

1.0) E vorba doar despre o cununie civila, fara biserica, fara petrecere/masa festiva, fara nimic altceva?

1.1) Banuiesc/presupun ca ai un obiectiv de kit (f/3.5-f/5.6, etc), nu ceva (scump) cu apertura mare (f/2.8, f/1.8, f/1.4, etc).
In aceste conditii, LUMINA e un factor foarte important.
Daca nu va fi o zi suficient de insorita, tot ce o sa tragi afara e posibil sa iasa subexpus (mai intunecat decat ar trebui), detaliile nu o sa fie vizibile, cu alte cuvinte, pozele vor fi cel mult banale, nu vor face cinste unui album de nunta.
Insa la fel de bine, banuiesc ca prietena ta stie ca nu ai mai tras pentru evenimente, si nu ai decat un echipament pentru poze de concediu.

Ca sa fii asigurat pe toate planurile, ar trebui sa cumperi un blitz extern, SAU, si mai bine, un softbox cu lumina continua.
Ceva de genul:
https://www.photosetup.ro/......ftbox.html

Sau imprumuta unul de la un fotograf.
SAU, si mai bine, cauta pe cineva dispus sa te asiste in aceasta prima data. Nu neaparat fotograf profesionist, dar un amator care detine echipament decent si nu e la primul eveniment.

Altfel, sansele sa iasa poze de nunta sunt destul de mici.
Nu vreau sa te descurajez, dar trebuie sa fii si tu mai realist.
Cum as fi facut eu in situatia ta:
cauti urgent un model din familie, vecini, rude, si exersezi pana sambata minim 7-8 ore pe zi.

Si afara, la diferite ore ale zilei, dar si in interior.
Tragi poze in nestire, pana observi ca iese ceva artistic.
La un moment dat, cu mult exercitiu, si multe incercari, probabil o sa iasa ce trebuie.
Aparatul nu se foloseste pe AUTO de preferinta, ci pe modul Manual, ramanand sa reglezi tu sensibilitatea ISO (ISO 800, ...),
apertura (f/2.8, f/3.5, etc),
si timpul de expunere (1/150, (1 secunda impartita in 150 de parti ) etc).

Daca nu ai mai folosit modul manual, o sa-ti trimit pe privat un document, care sper sa te ajute, macar putin. Daca ai intrebari, ma poti contacta oricand, dar raspund in limita timpului disponibil.

1.2) In afara de acest aspect, mai exista partea artistica/de poveste.
Fotografia in general, nu doar cea de nunta, trebuie sa spuna o poveste, privind 100 de poze, sa nu vezi 100 de cadre diferite fara legatura.

Trebuie sa iti creezi un scenariu, de preferinta, de dinainte, pe care sa il respecti in mare.
Daca e un eveniment complet, cu cununie religioasa si civila, plus petrecere:

a) cadre de la pregatirea miresei, dimineata
Atentie mare si la compozitia cadrului, nu vreti sa se prinda in cadru pungi de Auchan, sau 1000 de obiecte inutile.

https://blitzstudio.ro/......-de-nunta/

b) cadre de la pregatirea mirelui (la fel ca mai sus)
c) intalnirea, cand mirele merge sa ia mireasa
d) poze romantice in cateva locatii din oras, parcuri, in fata unui monument mai deosebit, cladire istorita, muzeu, etc
Iar daca aveti vreun izvor de munte/ rau/ lac/ mare prin preajma, asemenea priveliste e de neratat.

e) cununia civila, poze inauntru (), si apoi afara.
Poze cu:
mirii,
mirii si nasii,
mirii si parintii,
mirii, nasii si parintii,
mirii, nasii, parintii, rude foarte apropiate (frati, veri de gradul I)
apoi alte poze dupa dorinta.
si mai multe poze cu toti participantii.
Din nou, daca lumina nu e suficienta, un softbox e de mare ajutor.

f) poze la biserica, daca e cazul, si daca ambele evenimente sunt in aceeasi zi
sosirea miresei, juramintele, etc
g) poze la locatie/restaurant
Poze la intrare, ciocnind sampanie, etc...
poze de ansamblu, cu cat mai mult in cadru, si daca e psibil, cat mai de sus.
Poze de la importantele faze (aducerea tortului, taiarea...).
Poze la dans.

*******************************************
2. "Ce setări ar trebui folosite la astfel de poze?"
Setarile obisnuite pentru portrete, nimic mai mult.

Daca doresti sa blurezi fundalul cat mai "placut" (sa obtii o profunzime mica de camp in fundal), e necesar sa alegi fie un aparat cu senzor mare (FulFrame), ceea ce tu nu ai,
fie sa alegi un obiectiv cu apertura mare (f/2.8, f/1.8, f/1.4...).
Cum nu ai dat detalii despre obiectiv, banuiesc ca nu are una dintre aperturile de mai sus, deci, din nou... e cu cantec.

Macar daca ai avea un obiectiv cu zoom (18-55mm, f/3.5-f/5.6), ca sa nu fii limitat ca si distanta focala.
Pentru interioare, presimt ca o sa ai nevoie de 18mm ca sa prinzi mai multe persoane in cadru.
La numere mai mici nu as apela, chiar sa am asa ceva, pentru ca denatureaza (deformeaza) prea mult liniile drepte.
Mai bine incerc sa ma indepartez cat mai mult de subiect(ti).

Timpul de expunere trebuie sa fie unul relativ scurt (intre 1/125 si 1/500), dar asta depinde mult si de cum pot fi setati ceilalti 2 parametri (ISO si apertura).

Cand doresti sa "vezi" elementele in miscare, ceea ce NU prea doresti la un eveniment, decat poate in momentele de dans, setezi un timp de expunere putin mai lung, de ex 1/15 sau 1/30.

Foloseste histograma ca sa vezi daca pozele obinute sunt expuse corect. (pag 6-7 din documentul PDF pe care ti-l trimit pe privat)

Si inca un trick pentru incepatori:
incearca sa folosesti functia fotografie in rafala, apoi alegi cadrul cel mai reusit, nu le pastrezi/folosesti pe toate la albumul foto.

Un ultim lucru ce imi vine in minte:
Daca va avea si videograf, incercati sa nu intrati unul in cadrul celuilalt, pozitionati-va in asa fel incat sa fiti pe cat posibil mereu unul langa altul.

3) in afara de softbox/ difuser...

Ca parte tehnica, recomand sa ai 2-4 carduri microSD+adaptor SD, (sau direct in format SD), de 64 GB fiecare,
cu standard de viteza V30, U3, si sa aiba inscriptionat A2.

SI SETEZI aparatul sa traga in Format RAW.
Nu ai ceva face cu JPEG.
(De aceea si insistam pe card cu V30 si marime generoasa, sa nu obtii cumva erori la scriere daca cardul e prea lent. O poza are in jur de 25-35MB)

Daca din nefericire va fi foarte mult soare, va trebui sa ai un filtru ND (neutral density) pentru obiectiv, ca sa estompeze o parte din lumina. Mai exact, eu as folosi un filtru gradat de densitate neutră, cu jumatatea superioara intunecata (GND).
Habar nu am cat costa asa ceva, si cat de repede ai putea procura, dar din arsenalul unui fotograf de evenimente sau de peisaj, nu ar trebui sa lipseasca.

Daca doresti sa reduci reflexiile de pe masini si alte suprafete lucioase, ai nevoie de un filtru de polarizare, dar nu folosi asa ceva daca din intamplare ai un obiectiv cu distanta focala mica (10-17mm).

4)
ti-am dat la punctul 1 cateva idei, si un link
si aici inca 2:

https://ghid-nunta.ro/fotografii-de-nunta/

https://fotografprofesionist.ro/......-de-nunta/

cauta pe Pinterest idei, dar sa vad unde gasesti recuzita sa le pui in practica. Pana la urma, nu e treaba ta sa ii aprovizionezi cu zorzoane, fluturasi, strasuri, etc

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Îți recomand să-i adresezi întrebarea utilizatorului NLS. El se pricepe la chestii ce țin de tehnică.