| LordCristobal a întrebat:

Salutare la toată lumea!
Sa zicem că Mihai Viteazul nu era asasinat și Unirea de la 1600 nu se destramă și rămânea în picioare.
Ar fi arătat mai bine țara noastră dacă statul român era unificat încă de la 1600?
Am fi avut o situație politica mai buna?

Răspuns Câştigător
| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ardealul ar fi arătat că și celelalte provincii atât din punct de vedere cultural cat și economic.

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

În mod sigur, nu. Că nu era țara noastră. era a lui.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Era mult mai complicat de atât: austriecii nu voiau să-și piardă influența în Ardeal, polonezii în Moldova și turcii în Valahia. Așa că unirea n-avea șanse.
În plus, gândește-te la sistemul de succesiune. Marii boieri alegeau pe cineva din familia fostului domnitor să conducă. Ce faci daca nobilii din cele trei țări nu se înțeleg?