| Meme10Meme a întrebat:

Oare ce se intampla daca nu era asasinat Mihai Viteazu? Eu cred ca ar fi refacut unirea, voi?

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

El nu a unit nimic cu nimic. A ocupat temporar în uma unui război, aceea nu este unire.

| Meme10Meme explică (pentru sadrian46):

Practic este, nu a fost de lunga durata, asta stiu. El ar fi refacut aceasta unire daca nu era omorat. Normal ca nu poti considera ca a fost o unire de moment ce a fost doar una teritoriala, nu a putut sa faca un stat de lunga durata. Dar a fost un eveniment foarte important care a trezit in romani o dorinta de unire, asta e clar. Si este normal ca a trebuit sa fie razboi pentru a face unirea, marile puteri nu il lasau sa faca o astfel de unire.

| sadrian46 a răspuns (pentru Meme10Meme):

Care a trezit in romani o dorinta de unire, asta e clar.
Nu e deloc clar. Arată un document de pe vremea lui, din care să se vadă această trezire a dorinței. Pauză, legendă, mit.

| Meme10Meme explică (pentru sadrian46):

Chiar aceasta discutie arata ca a avut o influenta. Dupa el au mai incercat unii domnitori sa efectueze o astfel de unire[ex. Vasile Lupu] dar nu au reusit. Chiar discutia aceasta arata faptul ca a avut o foarte mare influenta asupra poporului roman.