| Andreeas_Andreeas_1997 a întrebat:

Am ajuns în Germania cu un prieten. Lucram în construcții deocamdată. Salariul este de 1300€ pe luna în primele doua luni.eu vreau sa învăț limba și sa imîmi găsesc un job mai bun.aici lumea este total diferita de romania.lumea se baga la somn la ora 22 și nu prea ai ce sa faci.nemții par de treaba, dar sunt foarte stricți în orice. vouă Cum vi s-a părut când ați fost intr-o tara noua? Ce mă sfătuiți sa fac pentru a avea o viață mai ușoară pe aici? Femeile nu sunt prea atrăgătoare aici.se îmbracă la fel ca niște bărbați și din câte am văzut eu nu prea se îngrijesc. După ce trec de 25 de ani se deformează de tot

1 răspuns:
| leapșa a răspuns:

In primul rand tin sa-si spun ca ai prins un job bun. Pentru moment ai rabdare, nu te lungi cu nasul mai mult decat trebuie. Cand ai plecat din tara trebuia sa stii ca intr-o alta tara nu se traieste ca in Romania, ci altfel. Oamenii, cultura mai ales si mentalitatea, da, sunt diferite cam in toate tarile.
Ramai aici pana inveti limba si pana te acodomezi un pic, iar dupa vezi de gasesti ceva mai bun in alta parte, dar nu-ti fa planul ca tiganul cand tu abia ai ajuns si deja judeci totul dupa coperta.