| Georgexyz99 a întrebat:

Salutare TPU. Credeți că mai există persoane predestinat să fie singure toată viața? Eu unul am 24 de ani și nu am avut o iubită în adevăratul sens al cuvântului, deși mi-aș dori să am pe viitor o familie, dar mi se pare că este o imposibilitate să îmi mai găsesc pe cineva după cum văd lucrurile în ziua de azi.
Am străbătut toate site-urile de socializare/matrimoniale, nu se leagă nimic. Nici la facultate nu am reușit să leg mai nimic cu colegii. Fetele pe care le-am cunoscut, toate erau în relații.
Consider că am pierdut cea mai frumoasă și importantă parte a vieții sperând aiurea, iar cum mulți spun că speranța moare ultima, la mine a fost exact invers. Iar celebra expresie "ce e al tău e pus deoparte", sincer mi se pare un clișeu de 2 lei.
Toate fetele de vârsta mea pe care le cunosc sau le-am cunoscut mai mult sau mai puțin au relații deja. Oare e prea târziu să îmi mai găsesc pe cineva la vârsta asta, că am impresia că nici după 30 de ani nu o să îmi găsesc pe nimeni.
Ce e mai trist e că nu am nici măcar prieteni sau persoane cu care să mai ies sau să socializez, fie afară fie virtual.
V-aș ruga pe toți copiii de 13-14-15 ani să nu vă mai plângeți că nu ați avut un iubit/o iubită. Mai trist e să ajungi la vârsta mea și să vezi cu ochii tăi cum toată lumea deja are relații, cum ai pierdut pasul cu lumea, alții la 24 de ani deja se căsătoresc sau au relații de mulți ani, iar tu ești veșnic singur și cum tot mai mult te închizi în tine, și țin să vă mărturisesc că nu aș avea curajul să mă sinucid, deși viața mea s-a transformat treptat într-un chin, din cauza faptului că tânjesc după o relație am intrat în depresie de ani de zile și nu mai am chef de nimic, mi-am pierdut interesul față de învățat, sunt ultimul an la facultate iar din cauza asta îmi e teamă că o să îmi ratez licența, voi rămâne cu restanțe pe acest semestru, pentru că pur și simplu nu mă pot concentra să învăț, îmi stă efectiv pe creier această povară, nu am motivație să fac nimic, doar stau închis în casă și sufăr în tăcere. Stau și mă uit la alții cum de ei reușesc și ei nu, cât de repede își găsesc fete, e un mister pentru mine cum ei reușesc și eu nu, nici măcar una, că nu am cerut 1000, am vrut să am și eu o iubită și o viață fericită măcar acum, că vârsta de 18 ani a trecut demult, nu voi mai avea șansa să o trăiesc vreodată, dar măcar acum mi-aș fi dorit să am o iubită pentru că asta e singura dorință pe care o am la momentul actual, dar simt cum nu mai am nicio speranță, ajung să mă mint singur sperând la cai verzi pe pereți... am pierdut startul în viață, acum mi se pare prea târziu. Voi ce ați face în locul meu?
Mulțumesc anticipat!

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

De ce aveti unii impresia că la 20 ani viața voastră e pe terminate?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu am reușit la 28 de ani. Dar am căutat, nu m-am plâns. Poți găsi la orice vârstă. Dacă stai numai în casă, nu ai cum. Ieși afară, asta să faci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In loc sa te vaiti ca nu ti-ai gasit "sufletul pereche", mai bine ai multumi Domnului ca ai sanatate, ca esti intreg si ai un acoperis deasupra capului.
Pe bune ca nu va inteleg de ce sunteti atat de disperati in a avea o relatie.

| Dandinelle a răspuns:

Esti tip, tanar, poate ca te focusezi pe altceva de fapt sau folosesti asta pentru a acoperi alt gol.
Stai linistit ca sunt domnisoare si mai batrane si mai tinere care sunt singure. Paremi-se ca te lasi prada presiunii sociale cand poate ar trebui sa te concentrezi sa-ti traiesti viata