| Kreisegger a întrebat:

Cum credeți că va evolua lumea in care trăim, vom deveni mai inteligenți, mai puternici, mai stăpani pe noi, vom avea puterea de a face orice dorim, vom evolua intru-un mod rau sau bun, si cum credeti ca va fi peste cateva sute de ani.
Multa lume spune ca suntem in cea mai buna perioada din istoria lumii, si ca vom deveni din ce in ce mai buni, si mai apropiati de perfectiune.
Cum credeti ca va evolua tehnologie, deja am vazut AI(inteligenta artificiala) care incep sa isi depaseasca proprile limite si tot mai mult gândesc de unii singuri.
Credeti ca vom atinge nemurirea, sau extrem de multe idei science fiction, sunt sigur ca omul nu are limite, si ca suntem o specie in curs de dezvoltare, pana când vom ajunge sa stapanim totul.Singura problema si cel mai mare dusman al omului este timpul.

Mai trebuie sa vorbim si subiecte din aceste.

6 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"cea mai buna perioada din istorie" - sunt de acord.
Inteligenta artificiala mi se pare un moft tampit, care nu o sa ne ajute la nimic.
Nemurirea? Nu. Inca murim de cancer si hemoragie. Omul are limite de timp. Specia noastra e in curs de atrofiere, ca ne-am axat pe inteligenta si suntem cam 0 in materie de fizic. Deja stapanim planeta, prin inteligenta si organizare.
Corect, timpul nostru este limitat. Si poate si al planetei, din cauza resurselor, ca inca nu ne-am convins in ce masura se regenereaza.

| sorin_6068 a răspuns:

Cred că acum suntem in plin declin din punct de vedere fizic suntem din ce in ce mai bolnavi iar multi dintre copii noștri sunt dependenți de tratamente trecem printr-o degradare profundă a stări de sănătate iar tehnologia se pare că mai rău ne afunda decât să ne ajute

| Freya1 a răspuns:

Mai simplu vom deveni niste putori ce ne vom solicita doar creierul.
Probabil tehnologia va avansa atat de tare incat daca nu ne vom putea face prieteni ii vom construi.Si nu va mai exista munca fizica, sport ci vor face niste roboti treaba asta sau mai rau vom gasi o metoda sa le facem de pe pc ceia ce ma sperie si intristeaza.
Eu sper ca totusi sa ne vina mintea la cap si sa traim normal inconjurati de oameni si natura asa cum este frumos si sanatos.

| Kreisegger explică (pentru Freya1):

Eu consider, ca omenirea trebuie sa evolueze, indiferent de consecinte

| Freya1 a răspuns (pentru Kreisegger):

Sa evoluezi ca si mentalitate nu sa distrugi natura si oameni.
Una este sa investesti sa asfaltezi o strada si alta e sa taiem toti copaci si sa ne inconjuram de fiare si betoane.Una este sa ai o mentalitate sanatoasa, sa inveti bine, sa vrei sa avansezi si alta e sa nu mai facem nimic fara pc si roboti.

| OldSoul a răspuns:

Doar atat spun:
Totul evolueaza, dar omenia se degradeaza.