| anonim_4396 a întrebat:

Salutări!

Cum faci bani din muzică, mai exact, sunt curios, iar de ce rapperii au așa mulți bani, cei din SUA, mai ales?

Mulțumesc!

4 răspunsuri:
| Andreeush a răspuns:

Trebuie sa ai voce, sa canti. Sa ai impresar, sa faci vizualizari pe Youtube. Faci bani si din concerte.

| RainmakerX a răspuns:

Bani poti face in multe moduri.
Unii canta la evenimente sau la diverse concursuri pentru a isi face o reputatie, altii aleg sa se promoveze pe Instagram (mai ales strainii) si de acolo sa incerce sa isi faca un public si sa primeasca feedback de la fani...

Altii posteaza videoclipuri pe Youtube dar fiind canale mici nu se bazeaza pe banii din anunturi ci pe banii oferiti de sponsori. De obicei oamenii la inceput de drum aleg chestii precum patreon unde oamenii bogati care te plac pot sa te sustina si sa-ti dea lunar o anumita suma.

Ideea este sa te vada persoana potrivita.

| ibaal a răspuns:

In primul rand sa ai talent si sa prinda muzica ta la public.
Americanii sunt mai populari si datorita promovarii,oricat de prostanac ar fi,tot are deschidere.
Nu compari populatia alora cu a noastra, de exemplu.
Daca un artist e bun in Romania, are cateva milioane, zeci de milioane de vizualizari.
Pe cand aia, din start cateva sute.
Si lista continua.

| NeedHelp1 a răspuns:

Au bani că știu să se promoveze, și pentru că în SUA genul asta de muzică e îndrăgit și ascultat de majoritatea, de fapt, se spune că America este țara tuturor posibilităților, probabil că este adevărat