| MistarGoGu a întrebat:

Sansele ca Elon Musk sa duca OAMENI pe Marte pana in 2030? Da cu parerea in procente 20 - 30 -... - 100 % Daca Nu ai febra musculara la degete poate si argumentezi

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Ar fi un 50% posibilitate sa ajunga o nava cu echipaj uman, o expeditie acolo, dar sunt 0% sanse sa se puna o colonie permanenta pana in 2030, as merge chiar pana prin 2050, din doua motive:
Nu ai apa, si chiar daca reusesti sa topesti gheata de la poli, Marte nu are camp magnetic, iar ca sa faci un camp magnetic care sa poata sa sustina si sa mentina o eventuala terraformare (care oricum va dura zeci de ani) este exagerat de dificil.
E fezabil sa te gandesti la o expeditie umana pana in 2030, dar cu totul sf din punct de vedere tehnic si economic sa instalezi o colonie permanenta.
Nu stiu daca se cunoaste in Ro, dar un costum de astronaut complet, costa intre 20 si 21 de milioane de $.
O colonie ar macera lunar zeci de miliarde, si Musk, cu toate cele 200 de miliarde ale lui, nu si-ar permite asta...
Oricum, pana nu vei avea un camp magnetic pe Marte, este exclusa colonizarea, ai trimite colonistii la o moarte in chinuri.
Si gata, m-a ajuns febra. big grin

| MistarGoGu explică (pentru Darkmagic):

Iti trimit eu alifie pentru febra musculara la degetele. Costumele le fac chinezii la 30 % din pret! Este posibil chinezii in următorii 25 -30 de ani sa ii lase RAAAU in urma pe europeni si gringos *( Americani ) la capitolul space exploration. Ne luptăm ca chiorii pe Terra pentru resurse minerale cand in spatiu sunt cu duiumul... tot ce vrei!
Om trai si Om... zbura.

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa ajunga pe luna prima oara si sa lase vrajeala cu marte, chiar ei recunosc ca cu toata tehnologia omul abia ajunge pe orbita, apropo multe state moderne nu au reusit nici asta, ce marte )))))

suntserios
| suntserios a răspuns:

1%.

E mult prea scump

| MistarGoGu explică (pentru suntserios):

Zici? Daca si Columb zicea asta acu 600 de ani poate se intarzia descoperirea Americii, daca Edison spunea asta si acu făceai teme sau citeai ziarul la lampa cu gaz sau la lumânare ...si pot da cel putin încă 50 de exemple. E CLAR ca NU ar face Musk de unul singur asta si DOAR pe banii lui... el ar fi doar o felie din. tort

| MistarGoGu explică (pentru suntserios):

Sunt fonduri de investiții care baga Miliarde $ in cercetări si dezvoltare de tehnologii pe diverse teme aplicate *( care sa scoată BANI din exploatare si sa aducă profit ) Sunt fonduri de investiții nu case de caritate!

| suntserios a răspuns (pentru MistarGoGu):

Daca tu ai o opinie clara si nu accepti restul opiniilor de ce mai pui intrebarea?

| MistarGoGu explică (pentru suntserios):

Cine a spus ca NU accept? Este o dezbatere fiecare vine cu niste opinii asta e tot... Vom trai si Vom vedea ce se intampla... asta daca nu da Putin cu NUCLEARA peste noi in următorii 6 ani cat mai " locuieste " la Kremlin

| J0B0MAT a răspuns:

Problema mare nu e să duci oameni în spațiu, ci să supraviețuiască acolo.

| MistarGoGu explică (pentru J0B0MAT):

Pai in spatiu noi am iesit de vreo 80 si ceva de ani incepand cu Tovarasu Iuri Gagarin si cei ce au urmat iar in 80 de ani tehnica spațială a evoluat... de supravietuit am supravietui noi cumva acum VITEZA si DISTANTELE ne dau bătăi de cap!

| J0B0MAT a răspuns (pentru MistarGoGu):

Chiar aș face febră la degete dacă ar trebui să îți explic toate motivele din cauza cărora nu am putea supraviețui pe Marte, cel puțin în următoarele secole.

| Dismally a răspuns:

Pana in 2030 sunt 0 sanse. Nu e ca si cum ai merge pe Marte, ai face cateva poze si te-ai intoarce acasa. Odata ajuns acolo nu te vei mai intoarce pentru o perioada lunga de timp, perioada in care trebuie sa supravietuiesti dar nu din proviziile pe care le-ai adus cu tine deoarece alea nu iti vor ajunge. Sunt o mie de lucruri care pot merge prost si cu siguranta vor merge prost unele.

| mODIN a răspuns:

Pana in 2030? Cred ca 0%. Numai drumul ar dura un an, ma gandesc, deci ar trebui sa-i trimita din 2029 cel tarziu, adica ar mai avea doar 5 ani la dispozitie.

Elon Musk in general se tine de promisiuni, dar intarzie mult. Uita-te la Tesla Roadster, Falcon Heavy si Neuralink. Daca chiar e serios cu asta, probabil pana in 2050 vor fi oameni pe Marte.

| MistarGoGu explică (pentru mODIN):

La fiecare 22 luni *( pamantene ) distanta dintre Terra si Marte scade foarte mult. Cu tehnologia actuala se fac 6 luni! Lansarea trebuie calculată bine ca sa prindă fereastra aia de apropiere care NU tine foarte MULT! Companiile lui Musk NU Sunt Srl-uri de apartament Sunt companii mari *( cotate la bursa de tipul S.A *( societăți pe acțiuni ) care se bazeaza pe investitori privați mici, medii sau mari *( Fonduri de investiții ) care aduc capital ( $$$ ) dar vor dupa un timp si banii inapoi ca nu Sunt case de binefacere!

| MistarGoGu explică:

Eu zic. 30 % sanse pana in 2030 sa pună OAMENI pe Marte in colonii permanente!

| MeisterSchnitzel a răspuns (pentru MistarGoGu):

Să înțeleg că ai febră musculară la degete?

| MistarGoGu explică (pentru MeisterSchnitzel):

Eu Nu... cei care răspund la intrebare sa scrie mai mult de 2 cuvinte daca nu sunt prea osteniti
Aia cu febra musculara la degete ..era o GLUMA...