| BRG a întrebat:

Sărut mîinile bună ziua, întrebarea me este: Merită să face m împrumut la bancă pentru nevoi personale? Ascult mereu emisiunea domnului Moise Guran la europa fm, iar azi subiectul este împrumutul bancar, rata, și dobînda. A-ți făcut vreodată împrumuturi la bănci? Și dacă da, în cît timp a ti reușit să plătiți datoria, și dacă a ți m ai alege vreodată această cale, a împrumutului bancar. Vă multumesc. Cristi.

Răspuns Câştigător
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Nu merită. Niciodată să nu te-ncurci cu băncile. Dacă banca dă faliment sau nu mai are fonduri, rămâi fără bani.Plus că trebuie să returnezi banii de 2 ori şi etc.Nu face asta, că ai să regreţi mai târziu.Nobody4Nobody.

7 răspunsuri:
| BRG explică:

Multumesc tuturor pentru răspunsurile voastre, întrebarea asta am pus o de curiozitate, nicidecum că aș vrea eu să fac împrumut la bancă, era emisiunea lui Moise Guran la europa fm și am fost curios să văd dacă voi a ți făcut împrumut la bancă, deci stati liniștiți că nu fac prostii din astea.

| stejara2 a răspuns:

Buna Cristi! Daca ai o baza sigura cu care sa iti achiti inapoi datoria la banca,prin sistem lunar de rate,poti face un imprumut pentru nevoile personale, dar te-as sfatui sa nu lucrezi cu BRD! Raiffeisen e o banca mai bine cotata, oricum, corect este sa te interesezi si ce dobanda practica fiecare banca in momentul in care vrei sa faci acel imprumut, caci apar mereu oferte.
Momentan astept sa mi se rezolve cardul cu limita, (ai auzit si tu din ala cu 9 salarii),fiind salariata mi-a mai usor asa,daca esti salariat o poti face si tu.
As alege un imprumut cu dobanda fixa, in nici un caz variabila, mare atentie deci! In momentul in care te interesezi de conditiile de imrumut intreaba mai intai ce fel de dobanda practica, fixa sau variabila, caci cu oscilatiile valutei risti sa ai de platit mai mult!
Sfatul meu e sa alegi o banca cu sistem de dobanzi fixe.
Succes!

| micurutza2005 a răspuns:

Eu una zic sa nu iti legi streangul de gat mai bine strangi cureaua si te descurci cum poti ca daca te bagi intr-o banca nu mai invingi cu datoriile pentru ca in fiecare luna iti trage la bani pentru banca si nu ramai cu nimic din salar tot sa te imprumuti mereu ca sa te descurci cu banii putini ce iti raman dupa ce achiti ratele la banca nu e o solutie,stiu ei cum sa faca contractele incat sa iasa ei cu profit maxim de pe urma imprumutului tau iar tu tot in greu o sa te afunzi si gandeste-te daca se intampla ceva si nu mai poti plati ratele astia iti iau tot si casa si orice te lasa in drum pentru un rahat de imprumut ce ti-a trebuit tie de la ei pe care il platesti inapoi cu varf si indesat o gramada de ani sau vreme esti legat de ei sa le dai rate mai bine nu iti cumperi acel lucru pana ai destui bani decat sa apelezi din banci ca ei te aburesc la inceput cu oferta avantajoasa si apoi pe parcurs intervin tot felul de majorari si stiu eu ce si te storc de bani asa ca stai mai bine linistit cu cat ai decat sa te bagi in banci,parerea mea eu nu as risca niciodata sa apelez la banci ca nu stii niciodata ce se intampla si nu poti plati si apoi te aduc la sapa de lemn bancile astea,asa ca NU face prostii de astea descurca-te cu putinul tau cum poti si nu te intinde la altele pe care nu le poti acoperii pe termen lung, stai mai linistit asa si dormi noptile ca nu ai datorii la banci, mai bine apeleaza la prieteni rude care te pot ajuta putin si nu la banci.Deschide bine ochii si mintea intotdeauna cand vrei sa faci lucruri riscante pe termen lung si consulta-te si cu altii in afara de cei de la banca.

| dacia63 a răspuns:

Buna Cristi,
fiind prieteni am primit aviz de intrebarea ta
Eu am facut multe imprumuturi in banci,mai multe la institutii financiare si pot sa spun ca da,merita sa faci imprumuturi pentru ca daca ai nevoie de bani, rezolvi problemele de moment,sau iti cumperi ceva valoros pentru care ar trebui sa astepti cativa ani ca sa strangi banii sa/l ai<
chiar daca platesti dobanzi * e normal altfel de ce ti/ar da cineva bani daca nu ar avea un castig_cel putin ai rezolvat problema ta actuala iar in afaceri e un mare avantaj sa rezolvi problemele la timpul cerut si nu mai tarziu
Eu am mereu imprumuturi si vreau sa iti spun ca stau foarte bine, am tot ce imi trebuie si afacerile mele progreseaza.
trebuie numai sa ai grija sa respecti plata ratelor, ca altfel devii un rau platitor si vei fi pus pe o lista neagra, iar altadata cand iti crapa buza nu o sa mai primesti incredere ca sa ti se acorde imprumuturi.
Succes

| LauraSpataru a răspuns:

Tot ceea ce conteaza este sa citesti contractul. Eu am avut credite mai multe, la BRD, Raiffeisen, Cetelem... Cel mai usor mi-a fost la BRD. Dar am avut grija sa citesc contractele. Alte pareri ale mele despre solutiile bancare gasesti aici:

http://lauraspataru.wordpress.com/......de-credit/
si
http://lauraspataru.wordpress.com/2011/10/03/pentru-romanii-din-gangland/

| cristina41 a răspuns:

Imi dai id tau te rog. cristina

| Anutsa24 a răspuns:

Nu merita deoarece platesti dublu inapoi.plata se realizeaza in rate fixate de ei.