| andreeap08 a întrebat:

Din anul 2016 familia mea tot incearca sa adopte un copil (fetita), intrucat sunt singura la parinti si imi doresc mult o surioara. Acum am 17 ani si inca nu au reusit sa adopte din cauza birocratiei din Romania. Noi locuim in Bucuresti.
Stiti cumva ce se poate face? Deoarece nu gasim nicio solutie...

3 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Birocratie bolnava. Ce usor era sa scoata betele din roate dar incompetentii care conduc tara nu sant in stare de nimic

| Freya1 a răspuns:

Acuma nu vreau sa fiu răutăcioasă, dar sper ca sunteti constienti ca nu puteti lua un copil doar ca vrei tu sa ai o surioara, ca nu e o jucărie.
Păi probabil trebuie sa aveti conditiile necesare si sa îndepliniți anumite criterii.Dar oricum de adoptat o sa adoptați greu pentru ca statul nu da copii ca fac bani de pe ei.

| Fatamuntilor a răspuns:

Pana se reusesca sa adopte un copil, eu zic sa il ia in plasament.
parintii tai sa mearga laprimarie la asintenta socala si sa intrebe ce acte trebuie completate.
Poftim link
https://www.romaniafaraorfani.ro/......-copil.pdf