| Thecurious a întrebat:

Scrieti din ce in ce mai rar de mana si din ce in ce mai des tastati la computer?

6 răspunsuri:
| Raven a răspuns:

Ca și @laSoledad, și eu rețin mai bine ceea ce scriu, notarea ideilor principale a fost dintotdeauna metoda mea de învățare.
Și, indiferent ce scriu, recenzii pentru cărți ori veșnicul meu roman început și neterminat, prefer s-o fac mai întâi de mână, mie ecranul îmi produce blocajul scriitorului laughing
Și oricum sunt obsedată de articole de papetărie, caiete, carnețele, agende, cumpăr mereu, trebuie să fac ceva cu ele laughing

| RAY a răspuns:

Din pacate si asta oboseste abia astept sa scriu telepatic sau robotica sexy viitoarea iubita

| Endoryus a răspuns:

Intr-un secol in care majoritatea se concentreaza pe IT, te mai mira?

| laSoledad a răspuns:

Eu daca nu pot scrie de mana, mai ales cand invat, nu pot retine asa usor. Mai scriu zi de zi de mana cand scriu in jurnal. Am observat ca pe masura ce am crescut, scrisul s-a schimbat odata cu mine. Asa ca scrisul de mana din jurnal arata si o trasatura despre mine sau o stare in care ma aflu la un moment dat. E interesant sa urmaresti cum ti s-a schimbat scrisul in timp si sa observi corelatiile intre felul in care scrii si starile prin care treci la un moment dat. Pe un calculator, n-ai cum sa observi amprenta personala la acest capitol, fontul fiind unul standardizat. Personal, scrisul de mana imi este mai rapid decat tastatul la calculator si daca e vorba sa scriu o lucrare ceva, prefer sa scriu de mana ca sa nu-mi pierd ideile, flowul. Da, din ce in ce mai mult tastam la calculator in conversatiile cu ceilalti, in pregatirea unor lucrari, la locul de munca, dar nici contactul cu scrisul de mana cred ca nu ar trebui neglijat.

| Paul754880338 a răspuns:

Nu! Ador sa scriu de mana! Chiar scriu ceva.

| CdeMetal a răspuns:

Da, oricum am un scris urat.