| moftuliki a întrebat:

Se poate afirma ca baratii sunt mai buni ministrii decat femeile? in ce fel?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Cred ca a fi bun ministru nu tine de sexul de care apartine persoana desemnata sa ocupe aceasta functie, cat mai ales de capacitatea de a se integra in problemele pe care le are de rezolvat, in gasirea solutiilor optime si mai ales in antrenarea subordonatilor in perfectarea activitatii pe care o desfasoara.
Empatia este una din calitatile cu care este inzestrata femeia si asa cum a precizat BRO, o femeie in conducere, se implica si sufleteste nu numai intr-o activitate efectiva propriu zisa.
Nu cred ca fluenta verbala are o importanta asa de mare, cred insa ca ingeniozitatea si daruirea pot sa compenseze duritatea cu care se impun barbatii, cei denumiti ca apartin sexului tare.
Nu suntem daruite de la natura cu forta fizica si de aceea noi nici nu agreem violenta, noi preferam sa gasim solutii oportune la o situatie data si datorita incrancenarii cu care natura ne-a "dotat", pentru a fece fata tuturor solicitarilor vietii, femeia staruie mai mult pentru a-si atinge telurile, nu-i este frica de munca si reuseste sa-si imparta timpul pentru a ajumge sa faca multe lucruri datorita unei bune organizari.
Eu am intalnit femei performante, destepte, sarmante si care s-au dedicat muncii pe care o aveau de facut si astfel au putut deveni bune in posturi de conducere, in profesii cu un grad de dificultate si solicitare mari.
Misoginii cred ca, femeile sunt proaste si doar de ornament, nu spun ca nu sunt si din acestea, dar putem vedea si destui barbati cu viziuni limitate, violenti si care nu fac cinste conditiei umane, viata de fiecare zi contrazice asemenea conceptii.
Sper ca acest secol sa aiba o deschidere mai mare pentru ascederea la functii in guvern a unor femei competente si astfel sa se poata dovedi ca omul(barbat- femeie) poate sa faca multe lucruri bune, in viata de fiecare zi, in politica, in profesii de elita etc. numai sa ajungem sa promovam asemenea oameni.
Viitorul este de partea noastra a fiintelor superioare, indiferent de sex, rasa, religie, doar sa existe cineva care sa le descopere si sa le sprijine apoi pentru a-si realiza cu succes misiunea pe care au primit-o.

4 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Nu, e o prostie. Gandeste-te numai la : Margaret Thatcher ( Doamna de fier ) sau Angela Merkel.

| hugo a răspuns:

Baratiithinking specie noua? nu am auzit inca de ei...confused(GlumesC) Si da, BARBATII pot fi mai buni ministrii decat femeile, pentru ca au o capacitate mai mare de-a se impune in fata multor probleme si rezista mai bine la stress, sunt mai puternici si mai buni pentru aceasta functie...Parerea mea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu neaparat. Daca in general barbatii se implica mai mult in politica, nu ineamna ca femeile nu au abilitati de buni politicieni sau de conducatoare. Sint destule femei care au ramas in istorie prin ce au facut in politica. Au demonstrat ca sint la fel de competente, chiar daca gindesc mai mult "cu sufletul" decit barbatii care sint in general mai reci, mai cinici. Poate uneori femeia este de preferat sa ocupe o functie de conducere, tocmai pentru ca se implica mai mult sufleteste si sint mai putine sanse ca in situatii de criza, sa sacrifice un om ca sa salveze alti o mie. Cu siguranta ea cauta mai multe solutii de ai salva pe toti, decit ar cauta barbatii. Si chiar as vrea sa vad o femeie primar, sint convins ca asa cum sint bune gospodine, o sa vedem si orasele mai ingrijite si mai curatewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hugo, femeile au abilitati de comunicare mult mai bune decit barbatii, fapt ce le califica pentru un post de politician unde trebuie sa vorbeasca mult si sa fie convingatoare. Au o fluenta mult mai mare decit barbatii in vorbire si-si gasesc mult mai lesne cuvintele intr-o disputa. Rareori un barbat face fata unei dispute verbale cu o femeie, tocmai din motivul de care vorbeam. Barbatii in general se impun ridicind vocea sau devenind agresivi in vorbire si prin gestica, adica intimidind. Femeia nu are nevoie sa fie agresiva, te tzacane la cap incontinuu si mereu cu argumente pe care le gaseste rapid si le expune cum spuneam printr-o dictie greu de egalat de barbati si prinntr-o fluenta naturala.