April
| April a întrebat:

Se spune ca e mai infricosata arma creierul omului decat gheara leului. Voi de care va temeti mai mult si de ce?

Răspuns Câştigător
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Mintea umană e mai puternică decât gheara leului, dovadă faptul că supravieţuim şi prosperăm de mii de ani fără colţi, gheare, coarne, ţepi veninoşi.Inteligenţa, imaginaţia, ingeniozitatea, curiozitatea au adus în vârful lanţului trofic nişte primate care păreau destinate să fie vânate de alţii mai bine înzestraţi de natură. Am creat lucruri extraordinare, am realizat minuni tehnologice, arhitectonice, culturale dar în acelaşi timp am schimbat faţa Pământului în moduri nu întotdeauna benefice, am influenţat în rău fenomene ale naturii, am provocat dezastre ecologice, extincţia unor specii, ne-am creat inclusiv premisele propriei distrugeri, prin armele cumplite-nucleare, biologice, etc pe care mintea noastră le-a născocit. E suficient mintea nepotrivită la locul nepotrivit pentru ca un buton să fie apăsat şi...Bineînţeles că mă tem mai mult de creierul omului, cu un lob în rai şi celălat în iad...

8 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Mie imi e frica de papusi. Fara gluma.Ma sperie ca naiba.Toata lumea ma intreaba cand aude asta:"dar cand erai mica tu cu ce te jucai? Raspuns:cu masinutelebig grinlaughing

| Bacemi a răspuns:

Mintea umana este o arma si este un scut. Se metamorfozeaza in functie de situatie. Mintea umana este o arma puternica si totodata scut atunci cand se doreste a fi informata si cauta adevarul. Atunci cand cineva iti descopera o slabiciune mintea iti este cel mai mare dusman. Gheara leului face rani vizibile pe cand mintea face rani invizibile. Dupa cum spunea Emil Cioran :,, Prostia este o suferinta nedureroasa a inteligentei ".

| Bacemi a răspuns:

Iata de ce daca nu ne informam si nu cautam adevarul vom suferi cel mai mult. Uitati imnul manipulatorilor si celor care vor profita de cei nestiutori si cei nepasatori :

Brains! Lyrics : http://www.youtube.com/watch?v=Snb_rkKpIFw

Cred ca ar fi o melodie potrivita pentru un imn electoral.

| lia a răspuns:

Puterea mintii nu are limite, daca stii sa o folosesti cum trebuie, poti face orice-ti doresti.
Chiar si in artele martiale, este nevoie de puterea mintii.
Nu trebuie sa ne fie frica de ele, trebuie sa gasim o modalitate de a ajunge sa le folosim cum trebuie.

prfml
| prfml a răspuns:

Prima varianta, de acolo pornesc toate.

| di@n@ a răspuns:

Eu ma tem de prostia umana, care este infinita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

April? unde se spune? ca vreau sa aflu continuarea. trebuie sa fie ceva adevarat aici.ca nu iese fum, fara foc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Creierul ce pote sa faca nu poate face nimic alceva dar stau si ma gandesc se va face vrodata transplant de creier