| Florentina9210 a întrebat:

Seara buna! Sa zicem ca o persoana apropiata voua ar avea nevoie de sange. I-ati dona sa ii salvati viata?

87 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Doar la draci ti-e gandul,, la diavolisori, la Manchester United ti-e gandul tie, la dusmanul lui Arsenal!
Nu e ras dracesc, e unul care prapadeste omul de ras, e adoptat aici pe site de catre mine.

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Da cum poti sa vorbesti asa? Eu nu am treaba cu ''tipii'' acestia. Sunt crestina adevarata.
Logic ca tin cu dusmanul, atata timp cat tu ma superi!

| RAY a răspuns (pentru Florentina9210):

Pai esti in lista mea de prieteni

| Fatamuntilor a răspuns:

Eram pe la sfarsitul clasei a XII -a. Proful de romana a intrat in clasa la noi sa ne convinga sa donam sange., spund ca asfel putem salva o viata si poate fi orice, frate, parinte...Atunci doar 2-3 eleve avem varsta necesara pentru asta, am mers si eu.A fost pentu prima si ultima oara pentru ca am contactat o hepatita si nu mai am voie.
Curand cineva a avut un accident si a avut nevoie de sange.Din cate am inteles, nu este nevoie sa fii compatibil.Cei care au donat sange nici macar nu-si cunosteau grupa de sange/ RH..Au fost donatori din mai multe orase, sangele a fost folosit pentru alte cazuri, bolnavul primind doar sange compatibil, de la alti donatori.
Cel mai importat donatorul se alege cu un set complet de analize, care in mod normal ar fi fost platite.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Florentina9210):

Care modestie?laughing E fobie in toata regula. laughing Aveam aparatul de luat tensiunea pus in timp ce doctora imi descria cu cate injectii vrea sa-mi gaureasca curu, pulsul meu o luase razna.rolling on the floor)

| Florentina9210 explică (pentru RAY):

Ce dragut!

| Florentina9210 explică (pentru Fatamuntilor):

Ei, uite problema aceasta are si un vecin de al meu. A fost la dentist si la fel a contactat hepatita si acum se judeca prin tribunal.

| PeFuga a răspuns:

Normal ca m-as duce sa donez. Doar este vorba de 500 ml, sau asa ceva, nu de tot sângele... Problema e ca nu m-au lăsat niciodată sa donez pentru ca eram prea slaba".

| 4StarLight a răspuns:

Ar trebui să fiu pusă în faţa faptului împlinit ca să-mi dau seama ce aş face! Normal că ar fi un gest mai mult decât frumos din partea mea, dar emoţiile pe care le ai în acel moment te pot face să uiţi de nevoile celorlalţi şi să te gândeşti doar la injecţia care ţi-o va face!
Acum aș zice "Da" dar dacă chiar s-ar întâmpla aș rămâne puţin pe gânduri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal, fara nici o ezitare. I-as dona si unei persoane pe care n-o cunosc mai ales cuiva apropiat!

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Poti sa tii cu ei,, nimeni nu-i scapa de mania lui Arsenal!
Nici macar diavolisorii nu scapa de mania Sfantului Tun/

| Softe a răspuns:

Dacă îmi iese și mie ceva, cu siguranță că da laughing)

| ZMUCI a răspuns:

Doar daca sunt pe ciclu.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, am donat pentru tatăl meu...

| RareşTPUro a răspuns:

sad Eu persoanei iubite i-as fi donat si inima daca ar fi fost nevoie. I-as fi dat inima mea daca ar fi compatibila (inca nu stiu), in caz ca se intampla ceva! Cu riscul de a ''trai'' prin ea si corpul meu sa nu mai existe.

In rest, as dona persoanelor care chiar sunt apropiate si nu false cu 7 masti la ele...

| ABCD122 a răspuns:

Da

| AFR81 a răspuns:

Sa donezi sange cuiva nu mi se pare un gest chiar atat de minunat, un sacrificiu atat de mare. Procesul dureaza cam 5 minute, donatorul se alege cu o mica intepatura, iar sangele se regenereaza dupa un timp. Sa donezi un rinichi sau o parte din ficat, astea mi se par cu adevarat gesturi demne de tot respectul, dovezi clare ca donatorul este un om minunat.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Nici nu as sta pe ganduri! as dona, mai ales daca as fi si compatibila...
O zi buna happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deja donez sange odata la 2-3 luni de putin peste 2 ani, deci da, i-as salva viata unei persoane apropiate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Daca Sol Campbell ar avea nevoie de o donatie de sange, si tu ai fi compatibil, i-ai salva viata?

| Tpuist a răspuns:

Dacă am voie, poate aș dona. Depinde de câtă nevoie are și de cât de apropiată e persoana.

| Mussette a răspuns:

Da, ca am mai facut asta.

| pufosicaa a răspuns:

Mda chiar as dona, gandeste-te daca ai fi tu... Nu ai fi strist sa vezi ca nimeni nu iti da?

| Juviia a răspuns:

Nu stiu, depinde si de acea persoana, daca nu imi place...

| Florentina9210 explică (pentru Juviia):

Cand e vorba sa ajuti o persoana sa se ''agate'' de viata, crezi ca mai conteaza daca o placi sau nu? Doar nu te casatoresti cu ea.

| Yoel a răspuns:

Da

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

I-as dona pana si tradatorului de Van Persie, aici e chestie ce tine de umanitate, m-as bucura mai mult c-am salvat viata unui om, decat sa port pica pe cineva care a tradat culoarea sfantului Arsenal!

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

''sfantului Arsenal'', ooo, ai luat-o razna!

| Anonim075162839401 a răspuns:

As dona si dusmanului meu de moarte sange pentru ai salva viata!

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Cand vei intelege nebunia ce sta deasupra acestui fenomen, vei constata ca microbismul e cea mai fanatica ramura umana!