| Florentina9210 a întrebat:

Seara buna! Sa zicem ca o persoana apropiata voua ar avea nevoie de sange. I-ati dona sa ii salvati viata?

87 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Din păcate nu am voie să donez sânge. Altfel aș fi donat cât se poate de des, nu doar pentru cineva apropiat ci pentru că mereu este cineva care are nevoie de acest ajutor.

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
Nici nu as sta pe ganduri! as dona, mai ales daca as fi si compatibila...
O zi buna happy

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Am donat sange benevol pentromanei necunoscuti. Evident ca as dona pentru cineva cunoscut. M-am trecut, de altfel, in registrul de donatori de celule stem, ceea ce inseamna ca pot fi chemata as donez maduva hematogena pentru un necunoscut (operatiune foarte dureroasa pentru donator, dar fara riscuri suplimentare si care poate salva viata primitorului)

| Florentina9210 explică (pentru Brigaela):

Foarte frumos. Felicitari pentru ca ati luat aceasta initiativa. Putini o fac!

| Brigaela a răspuns (pentru Florentina9210):

Dimpotriva, o fac multi, dar in salturi. Imediat dupa Colectiv, mii de oameni stateau la coada sa doneze. Acum, nu mai doneaza nimeni, fiindca oamenii sunt foarte needucati si au uitat importanta donarii. Din pacate, presa face foarte putin pentru a le aminti mereu si a pastra starea de daruire civica de atunci.

| AFR81 a răspuns:

Sa donezi sange cuiva nu mi se pare un gest chiar atat de minunat, un sacrificiu atat de mare. Procesul dureaza cam 5 minute, donatorul se alege cu o mica intepatura, iar sangele se regenereaza dupa un timp. Sa donezi un rinichi sau o parte din ficat, astea mi se par cu adevarat gesturi demne de tot respectul, dovezi clare ca donatorul este un om minunat.

| RAY a răspuns:

Normal ca da si.pt tine as dona

| Florentina9210 explică (pentru RAY):

Sa inteleg ca ma consideri o prietena buna?

| RAY a răspuns (pentru Florentina9210):

Pai esti in lista mea de prieteni

| Florentina9210 explică (pentru RAY):

Ce dragut!

| Drimmero a răspuns:

I-as da, de ce nu? Dar sa fim compatibili/

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Mie mi-ai da?

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Cu siguranta,, doar sa fim compatibili. Pe mine nu ma intereseaza din ce tipare face parte omul in cauza, mai degraba m-as lauda ca am contribuit la salvarea unui omulet, decat sa ma bucur de raul lui sau sa ma laud ca i-am facut rau!

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Ai baut ceva? Sa nu te mai recunosc. Credeam ca ma urasti, nu de alta dar mereu te luai de mine.

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Sa urasc pe cineva de pe net? Doar n-am innebunit dupa acum... eu in general nu port pica pe nimeni,, trebuie sa fiu scos din sarite rau de tot ca sa port pica pe cineva, dar asa nu. Eu doar glumesc cu tine/

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Stiu asta. Tu ce grupa ai?

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Chiar conteaza asta? Nu stiu ce importanta are asta acum

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Te-am intrebat si eu. Sau nu stii?

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Data viitoare cand ma duc la analize, iti voi zice ce grupa am/

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Am inteles. laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Nu prea sunt umblat la medici,, nu mi-am format acest principiu sa umblu pentru analize amanuntite! Cand nu ma simt in largul meu, ma voi duce atunci, dar asa de nebun nu-mi fac drumuri

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

L-am trimis si pe bro asa ca te vei duce si tu cu el. Astept luni raspunsul din partea voastra!

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Ar trebui sa ma duc si eu la analize,, mi-a mancat sanatatea fotbalul asta, momentan stau bine la capitolul psihic!

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Iti e teama de ace? Nu simti nimic. Te gandesti la mine si nici nu iti dai seama.

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Bwhahahahahahahaaaaa

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Si asta e un raspuns. Incep sa iti inteleg limbajul evil.

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Doar la draci ti-e gandul,, la diavolisori, la Manchester United ti-e gandul tie, la dusmanul lui Arsenal!
Nu e ras dracesc, e unul care prapadeste omul de ras, e adoptat aici pe site de catre mine.

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Da cum poti sa vorbesti asa? Eu nu am treaba cu ''tipii'' acestia. Sunt crestina adevarata.
Logic ca tin cu dusmanul, atata timp cat tu ma superi!

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Poti sa tii cu ei,, nimeni nu-i scapa de mania lui Arsenal!
Nici macar diavolisorii nu scapa de mania Sfantului Tun/

| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Daca Sol Campbell ar avea nevoie de o donatie de sange, si tu ai fi compatibil, i-ai salva viata?

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

I-as dona pana si tradatorului de Van Persie, aici e chestie ce tine de umanitate, m-as bucura mai mult c-am salvat viata unui om, decat sa port pica pe cineva care a tradat culoarea sfantului Arsenal!

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

''sfantului Arsenal'', ooo, ai luat-o razna!

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Cand vei intelege nebunia ce sta deasupra acestui fenomen, vei constata ca microbismul e cea mai fanatica ramura umana!

| Florentina9210 explică (pentru Drimmero):

Nu! Ideea e ca tu nu intelegi, sa faci deosebirea intre ceva cu adevarat sfant si ceva de entertainment.
O intrebare, daca esti dragut sa imi raspunzi. Cu ce te ajuta ''nebunia'' asta pe care ai dezvoltat-o fata de aceasta echipa de fotbal?

| Drimmero a răspuns (pentru Florentina9210):

Ce vorbesti tu... orice echipa este sfanta in felul ei,, daca privesti dincolo de marketing si dincolo de realitatea perceputa doar de cei care-s pe langa fenomen.
Cu ce ma ajuta pe mine personal? Cauti un raspuns la mistocareala sau unul serios,, ca sa stiu cum sa-ti raspund,, nu de alta.
Sa nu te gandesti ca imi dau mie jucatorii bani de paine, pur si simplu o am in suflet de ani de zile si aceasta pasiune s-a dezvoltat treptat pana a fost dusa la rang de arta, imi alina sufletul cand privesc echipa cand joaca, e o pasiune ce pe mine ma bucura la maxim.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Da, am donat pentru tatăl meu...

| Fatamuntilor a răspuns:

Eram pe la sfarsitul clasei a XII -a. Proful de romana a intrat in clasa la noi sa ne convinga sa donam sange., spund ca asfel putem salva o viata si poate fi orice, frate, parinte...Atunci doar 2-3 eleve avem varsta necesara pentru asta, am mers si eu.A fost pentu prima si ultima oara pentru ca am contactat o hepatita si nu mai am voie.
Curand cineva a avut un accident si a avut nevoie de sange.Din cate am inteles, nu este nevoie sa fii compatibil.Cei care au donat sange nici macar nu-si cunosteau grupa de sange/ RH..Au fost donatori din mai multe orase, sangele a fost folosit pentru alte cazuri, bolnavul primind doar sange compatibil, de la alti donatori.
Cel mai importat donatorul se alege cu un set complet de analize, care in mod normal ar fi fost platite.

| Florentina9210 explică (pentru Fatamuntilor):

Ei, uite problema aceasta are si un vecin de al meu. A fost la dentist si la fel a contactat hepatita si acum se judeca prin tribunal.

| OldSoul a răspuns:

As dona, dar pana afla ce grupa de sange am eu e prea tarziu. happy

| Florentina9210 explică (pentru OldSoul):

La tine e mai complicat. laughing

| Mayhem666 a răspuns:

Desigur ca i-as dona, doar daca am fi compatibili si am avea aceeasi grupa sanguina.

| Florentina9210 explică (pentru Mayhem666):

Uite cine are spirit civic. Eu sunt mai egoista, nu as face-o. laughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru Florentina9210):

Daca ar fi o persoana draga, as face-o cu cea mai mare placere, chiar daca mi-e groaza teribila de ace, dar daca ar fi o persoana pe care nu as suporta-o, nici mort nu i-as da sangele meu laughing

| Florentina9210 explică (pentru Mayhem666):

Destul de corect! laughing

| CuriousStuff a răspuns:

Sange? Sange donez si necunoscutilor. Daca intrebai de organe era alta poveste. Dar sange se doneaza in fiecare zi sute/mii de litri.
Da, as dona si donez regulat.

| Felys a răspuns:

Oricine ar face asta pentru cineva apropiat daca ar fi apt pentru donat, din pacate nu oricine are acceptul medicului sa o faca

| syd2 a răspuns:

Nu stiu daca sangele meu ar fi bun pentru cineva, ca am fost bolnav de multe ori, dar as dona dac-ar fi ocazia pentru cineva apropiat.

| Florentina9210 explică (pentru syd2):

Un gest foarte frumos.

| RareşTPUro a răspuns:

sad Eu persoanei iubite i-as fi donat si inima daca ar fi fost nevoie. I-as fi dat inima mea daca ar fi compatibila (inca nu stiu), in caz ca se intampla ceva! Cu riscul de a ''trai'' prin ea si corpul meu sa nu mai existe.

In rest, as dona persoanelor care chiar sunt apropiate si nu false cu 7 masti la ele...

| DenisaNicoletaG a răspuns:

In primul rand depinde cat de apropiata este, si il al doilea rand daca este o persoana la care tii si crezi ca merita, eu zic sa oferi.Te pup sper ca te-am ajutat.

| Florentina9210 explică (pentru DenisaNicoletaG):

As oferi daca as putea.

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru Florentina9210):

Pai de ce nu poti?

| Mussette a răspuns:

Da, ca am mai facut asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

As cauta o persoana care sa doneze, venele mele stau bine fara ace.laughing

| Florentina9210 explică (pentru anonim_4396):

Modestia asta. laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru Florentina9210):

Care modestie?laughing E fobie in toata regula. laughing Aveam aparatul de luat tensiunea pus in timp ce doctora imi descria cu cate injectii vrea sa-mi gaureasca curu, pulsul meu o luase razna.rolling on the floor)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Normal, fara nici o ezitare. I-as dona si unei persoane pe care n-o cunosc mai ales cuiva apropiat!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deja donez sange odata la 2-3 luni de putin peste 2 ani, deci da, i-as salva viata unei persoane apropiate.

| PeFuga a răspuns:

Normal ca m-as duce sa donez. Doar este vorba de 500 ml, sau asa ceva, nu de tot sângele... Problema e ca nu m-au lăsat niciodată sa donez pentru ca eram prea slaba".

| Juviia a răspuns:

Nu stiu, depinde si de acea persoana, daca nu imi place...

| Florentina9210 explică (pentru Juviia):

Cand e vorba sa ajuti o persoana sa se ''agate'' de viata, crezi ca mai conteaza daca o placi sau nu? Doar nu te casatoresti cu ea.

| Andreeaioan115 a răspuns:

Ma tu chiar nu ai ce face nu? du-te si vezi-ti de viata si nu sta aici ca nu vei gasi nici un raspuns.

| ABCD122 a răspuns:

Da

| mnbvf a răspuns:

Dacă persoana respectivă e foarte importantă pentru mine, da.

| Ɗєℓυѕιση a răspuns:

Desigur, numai sa fim compatibili... "puncte puncte."
laughing)

| 4StarLight a răspuns:

Ar trebui să fiu pusă în faţa faptului împlinit ca să-mi dau seama ce aş face! Normal că ar fi un gest mai mult decât frumos din partea mea, dar emoţiile pe care le ai în acel moment te pot face să uiţi de nevoile celorlalţi şi să te gândeşti doar la injecţia care ţi-o va face!
Acum aș zice "Da" dar dacă chiar s-ar întâmpla aș rămâne puţin pe gânduri.

| Xaya a răspuns:

Doamne... ce om nu ar dona sange unei persoane dragi.Dar acum, grupa de sange presupun ca ar conta si ea. (mai mult ca sigur) laughing)

| Florentina9210 explică (pentru Xaya):

Si ce ti se pare amuzant?

| Tpuist a răspuns:

Dacă am voie, poate aș dona. Depinde de câtă nevoie are și de cât de apropiată e persoana.

| Axelrunda a răspuns:

Depinde. Daca as vede cu ochii mei cand ii se baga sangele da. Caci exista niste conspiratii care spun ca sangele donat ajunge la niste vampiri din elita. Mai ales sangele meu frumos A+